Chevsuretie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chevsuretie, Chevsursko
ხევსურეთის მხარე
Chevsuretis Mchare
Poloha historické oblasti Chevsuretie na mapce Gruzie
Poloha historické oblasti Chevsuretie na mapce Gruzie
Poloha
Souřadnice
Stát GruzieGruzie Gruzie
Kraj (mchare) Mccheta-Mtianetie
Okres Dušeti
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 1 050 km²
Počet obyvatel 3 200
Hustota zalidnění 3 obyv./km²
Správa
Status historická oblast
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chevsuretie, též Chevsursko (gruzínsky ხევსურეთი, v překladu Země údolí) je historická oblast na severu Gruzie při hranici s Čečenskem. Zahrnuje čtyři údolí řek na severní i jižní straně Hlavní kavkazského hřebene. Je součástí okresu Dušeti v kraji Mccheta-Mtianetie. Největšími vesnicemi jsou v jižní části Barisacho a v severní Šatili.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Chevsursko leží na severovýchodním okraji dnešního kraje Mccheta-Mtianetie po obou stranách hlavního hřebene Velkého Kavkazu a mezi dvěma paralelními hřebeny. Zahrnuje údolí čtyř hlavních řek. Jižní část leží při horním toku a přítocích Černé Aragvi, která stéká na jih do Kury. Sever Chevsurska leží na horním toku řek Asa a Argun s přítokem Andaki, které odtékají přes Ingušsko a Čečensko do řeky Sunža.

Vysokohorská část hraničí na severozápadě s Ingušsskem a na severu a severovýchodě s Čečenskem. V ostatních částech sousedí s Tušetií (Thušskem) na východě, Pšavi na jihu, Mtiuleti na jihozápadě a Chevi na západě. Vysokohorská část je přístupná pouze v létě po horské silnici přes průsmyk Medvědího kříže.

V oblasti bylo zbudováno množství pevností a strážních věží, které v minulosti sloužily k obraně proti útokům ze sousedních zemí. Významné pevnosti se nacházely v osadách Achieli, Šatili, Muco či Chachmati.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Při sčítání v roce 1873 bylo zaznamenáno 4872 obyvatel, do roku 1926 se počet snížil na 3885. V 50. letech 20. století bylo obyvatelstvo nuceně přesídlováno, a mnoho vysokohorských osad bylo kvůli tomu opuštěno. Ke snižování počtu obyvatel docházelo také kvůli ekonomickým těžkostem po osamostatnění Gruzie.

Chevsurka v kroji talavari

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelé Chevsurska tvoří subetnikum Gruzínů. Hovoří gruzínským dialektem a patří ke křesťanům Gruzínské pravoslavné církve. Až do 20. století byl v Chevsuretii rozšířena chevsurská varianta kroje, gruzínsky zvaná „talavari“ (gruzínsky ტალავარი).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Chewsuretien na německé Wikipedii a Khevsureti na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]