Chandra Wilson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Chandra Wilson
Rodné jméno Chandra Danette Wilson
Narození 27. srpna 1969 (47 let)
Houston, Texas
USA Spojené státy americké
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chandra Wilson (* 27. srpna 1969) je americká herečka, jejíž nejznámější rolí bylo ztvárnění Dr. Mirandy Bailey v televizním seriálu Chirurgové (Grey's Anatomy).

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v Houstonu ve státě Texas. Svou divadelní kariéru začala v pěti letech v houstonském divadle Theatre Under the Stars (TUTS). Chodila na houstonskou střední školu specializovanou na herectví a vizuální umění a poté studovala na Tischově škole umění při Newyorské univerzitě, kde získala titul BFA v oboru drama.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Její první pravidelná role v televizním seriálu byla v seriálu Bob Patterson (2001). Objevila se rovněž v seriálech Zákon a pořádek, Sex ve městě, Sopránovi a měla malou roli ve filmu Lone Star (1996). Kromě televizních seriálů se také věnuje divadlu, kde hraje Bonnu Willis ve hře The Good Times Are Killing Me a hrála rovněž ve hře nominované na cenu Tonny – Caroline, or Change.

V době, kdy se ucházela o roli v seriálu Chirurgové, pracovala v bance. V seriálu byla obsazena do role Mirandy Bailey, původně zamýšlené pro blondýnu-bělošku. Seriál se stal úspěšný. Wilson byla v letech 2006, 2007 a 2008 nominována na cenu Emmy za nejlepší vedlejší ženskou roli v dramatu. V roce 2007 byla nominovaná a vyhrála cenu Screen Actors Guild Award v kategorii mimořádný ženský herecký výkon v televizním seriálu. Spolu s ostatními herci ze seriálu Chirurgové vyhrála cenu SAG Award za nejlepší kolektiv v televizních seriálech.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Wilson a její manžel mají tři děti; dcery Serenu a Joy, které se narodily v letech 1992 a 1998, a syna Michaela, který se narodil 31. října 2005.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chandra Wilson na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]