Chama Cha Mapinduzi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Chama Cha Mapinduzi
ZkratkaCCM
Datum založení1977
PředsedaSamia Suluhu Hassan
ZakladatelJulius Nyerere a Aboud Jumbe
SídloDodoma
Ideologieujamaa
Politická pozicelevý střed
Mezinárodní org.Socialistická internacionála
Mládežnická org.Umoja wa Vijana wa CCM
Počet členů8 400 000 (2013)
Barvyzelená a žlutá
Volební výsledek55,04 % (Parlamentní volby v Tanzanii 2015)
Oficiální webhttp://ccm.or.tz/
Vlajka strany
[[Soubor:|150px|alt=||border]]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chama Cha Mapinduzi (zkratka CCM), což znamená ve svahilštině „Revoluční strana“, je politická strana v Tanzanii. Má více než osm milionů členů a jejím předsedou je prezidentka země Samia Suluhu Hassan. Barvami strany jsou zelená a žlutá a stranickým emblémem je zkřížená motyka a kladivo.[1] Od roku 2013 je členem Socialistické interancionály, je také zastoupena v Panafrickém parlamentu.

Strana vznikla 5. února 1977 spojením Tanganického afrického národního svazu (Tanganyika African National Union, TANU, předseda Julius Nyerere) a Afro-širázské strany (Afro-Shirazi Party, ASP, předseda Abeid Karume). Vytvoření celostátní strany mělo napomoci větší integraci Tanganiky a Zanzibaru. Program strany vycházel z Nyerereho koncepce ujamaa, která byla africkou variantou socialismu přizpůsobenou místní mentalitě a ekonomickým podmínkám. Po zhroucení sovětského bloku přešla CCM k tržnímu hospodářství se sociálními prvky a otevřela zemi zahraničním investorům.

Od svého založení byla jedinou povolenou stranou v Tanzanii až do roku 1990, kdy země přešla na pluralitní systém. CCM vyhrála od té doby všechny parlamentní i prezidentské volby a je nejdéle nepřetržitě vládnoucí politickou stranou v Africe.[2] Její volební výsledky se však postupně zhoršují, v parlamentních volbách roku 2015 dosáhla historicky nejnižšího zisku 55,04 % hlasů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Flags of the World Dostupné online
  2. The Citizen Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]