Chama Cha Mapinduzi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chama Cha Mapinduzi
Zkratka CCM
Datum založení 1977
Předseda Samia Suluhu Hassan
Zakladatel Julius Nyerere a Aboud Jumbe
Sídlo Dodoma
Ideologie ujamaa
Politická pozice levý střed
Mezinárodní org. Socialistická internacionála
Mládežnická org. Umoja wa Vijana wa CCM
Počet členů 8 400 000 (2013)
Barvy zelená a žlutá
Volební výsledek 55,04 % (Parlamentní volby v Tanzanii 2015)
Oficiální web http://ccm.or.tz/

Chama Cha Mapinduzi (zkratka CCM), což znamená ve svahilštině „Revoluční strana“, je politická strana v Tanzanii. Má více než osm milionů členů a jejím předsedou je prezident země Samia Suluhu Hassan. Barvami strany jsou zelená a žlutá a stranickým emblémem je zkřížená motyka a kladivo.[1] Od roku 2013 je členem Socialistické interancionály, je také zastoupena v Panafrickém parlamentu.

Strana vznikla 5. února 1977 spojením Tanganického afrického národního svazu (Tanganyika African National Union, TANU, předseda Julius Nyerere) a Afro-širázské strany (Afro-Shirazi Party, ASP, předseda Abeid Karume). Vytvoření celostátní strany mělo napomoci větší integraci Tanganiky a Zanzibaru. Program strany vycházel z Nyerereho koncepce ujamaa, která byla africkou variantou socialismu přizpůsobenou místní mentalitě a ekonomickým podmínkám. Po zhroucení sovětského bloku přešla CCM k tržnímu hospodářství se sociálními prvky a otevřela zemi zahraničním investorům.

Od svého založení byla jedinou povolenou stranou v Tanzanii až do roku 1990, kdy země přešla na pluralitní systém. CCM vyhrála od té doby všechny parlamentní i prezidentské volby a je nejdéle nepřetržitě vládnoucí politickou stranou v Africe.[2] Její volební výsledky se však postupně zhoršují, v parlamentních volbách roku 2015 dosáhla historicky nejnižšího zisku 55,04 % hlasů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Flags of the World Dostupné online
  2. The Citizen Dostupné online