Chama Cha Mapinduzi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chama Cha Mapinduzi
Zkratka CCM
Datum založení 1977
Předseda John Magufuli
Sídlo Dodoma
Ideologie ujamaa
Politická pozice levý střed
Mezinárodní org. Socialistická internacionála
Mládežnická org. Umoja wa Vijana wa CCM
Počet členů 8 400 000 (2013)
Barvy zelená a žlutá
Volební výsledek 55,04 % (Parlamentní volby v Tanzanii 2015)
Oficiální web
http://ccm.or.tz/

Chama Cha Mapinduzi (zkratka CCM), což znamená ve svahilštině „Revoluční strana“, je politická strana v Tanzanii. Má více než osm milionů členů a jejím předsedou je prezident země John Magufuli. Barvami strany jsou zelená a žlutá a stranickým emblémem je zkřížená motyka a kladivo.[1] Od roku 2013 je členem Socialistické interancionály, je také zastoupena v Panafrickém parlamentu.

Strana vznikla 5. února 1977 spojením Tanganického afrického národního svazu (Tanganyika African National Union, TANU, předseda Julius Nyerere) a Afro-širázské strany (Afro-Shirazi Party, ASP, předseda Abeid Karume). Vytvoření celostátní strany mělo napomoci větší integraci Tanganiky a Zanzibaru. Program strany vycházel z Nyerereho koncepce ujamaa, která byla africkou variantou socialismu přizpůsobenou místní mentalitě a ekonomickým podmínkám. Po zhroucení sovětského bloku přešla CCM k tržnímu hospodářství se sociálními prvky a otevřela zemi zahraničním investorům.

Od svého založení byla jedinou povolenou stranou v Tanzanii až do roku 1990, kdy země přešla na pluralitní systém. CCM vyhrála od té doby všechny parlamentní i prezidentské volby a je nejdéle nepřetržitě vládnoucí politickou stranou v Africe.[2] Její volební výsledky se však postupně zhoršují, v parlamentních volbách roku 2015 dosáhla historicky nejnižšího zisku 55,04 % hlasů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Flags of the World Dostupné online
  2. The Citizen Dostupné online