Cestovní šek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Cestovní šek je cenný papír a platební prostředek, který má předtištěnou nominální hodnotu. Používaný je především k zabezbečení hotovosti proti krádežím při cestování. Cestovní šek není šekem ve smyslu zákona směnečného a šekového, jako cenný papír ho ale zmiňuje obchodní zákoník.[1] Cestovní šeky se pořizují oproti finanční protihodnotě. Jsou tedy zcela uhrazeny ještě před jejich proplacením. Cestovní šeky vydávají významné světové banky a finanční společnosti – VISA, Thomas Cook, American Express. Vydávají je i banky v České republice.

Hlavní výhody cestovních šeků:

  • Omezuje se zneužití při krádežích šeků – finanční společnosti refundují ukradené šeky na základě údajů o prodeji.
  • Nakupují se kurzem deviza prodej – výhodnější kurz než při prodeji bankovek.
  • V zemích, kde neplatí měna šeku je lze směnit za místní měnu kurzem deviza nákup – výhodnější kurz než při směně bankovek.
  • V zemích, kde platí měna šeku jimi lze přímo platit většinu hotovostních transakcí.

Princip cestovního šeku: Při nákupu šeku se majitel podepíše a vytvoří 1. podpis šeku – podpisový vzor. Při použití šeku se musí oprávněný majitel podepsat znovu – 2. podpis se porovná s prvním. Při proplácení v hotovosti pak kontroluji banky totožnost klienta.

Vystavuje jej banka nebo cestovní kancelář jako závazek výstavce šek proplatit. Při nákupu majitel šek podepíše. V zahraničí majitel šeku požádá banku o výplatu šeku a podpisem potvrdí příjem částky. Banka ověří oba podpisy. Šek chrání před riziky převážení peněz v hotovosti.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. § 720–724 zákona č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník.