Cerebro

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cerebro: Přijímačky a medicína
Logo
VývojářMUDr. Vojtěch Hrček

Ing. Lukáš Jezný Ing. David Blažek

Ing. Martin Hozík
První vydání1. prosince 2017
Aktuální verze1.1.5 / říjen 2020
Operační systémiOS, Android, Windows, macOS
Webmercuryapp.cz/cerebro
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cerebro je česká freemium mobilní a desktopová platforma pro výuku přírodovědných oborů. Spuštěna byla oficiálně 1. prosince 2017[1]. Jejím hlavním tvůrcem je psychiatr MUDr. Vojtěch Hrček, absolvent 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy[2]. V současné době Cerebro funguje pouze v češtině a uživatelům nabízí přes 9 250 otázek, tvrzení a výpočtů z biologie, somatologie, chemie a fyziky. Mimo otázky, Cerebro obsahuje i soubory přehledových článků ze zmíněných předmětů. Cílem této e-learningové aplikace je efektivně a hravě připravit středoškolské studenty nejen k maturitní zkoušce, ale především k přijímacímu řízení lékařských, přírodovědných a technických fakult. Z tohoto důvodu je pro uživatele v aplikaci dostupná nabídka výukových kurzů, které se zabývají cílenou přípravou na přijímací řízení bakalářských a MUDr.,MDDr. oborů vysokých škol. Cerebro je dostupné jako aplikace pro operační systém iOS, Android, Windows a macOS . Název Cerebro vychází ze španělštiny. Česky mozek. Z důvodu ikonického vyobrazení mozkové tkáně je hlavní barvou aplikace růžová.

Jak funguje učení[editovat | editovat zdroj]

V současné době aplikace funguje na percentilovém hodnocení a srovnávání dosažených výsledků v reálném čase.[3] Uživatel má v sekci Studovna výukový strom, který je tvořen hlavními „větvemi“ reprezentující jednotlivé předměty (biologie, somatologie, chemie a fyzika). Každý z uvedených předmětů se dále větví na jednotlivé kapitoly a podkapitoly. Hlavními výukovými modalitami jsou modelové otázky (formou více správných odpovědí), tvrzení (odborné texty) a početní úlohy, které jsou vždy doplněny správným postupem řešení. Je jen na studentovi, jak si svou přípravu rozvrhne. Každý projetý test je okamžitě vyhodnocen, zahrnut do osobní analýzy a srovnán s ostatními uživateli. Z toho důvodu aplikace funguje jen v režimu online a je zapotřebí internetového připojení.

Studovna[editovat | editovat zdroj]

Studovna je páteřní sekcí celé aplikace. Obsahuje výukový strom a dále funkce Rychlovka a Přijímačky. Zmíněné funkce tvoří tzv. dynamickou část platformy a fungují na principu tvorby testů obsahující náhodně vybrané otázky z různých kapitol. Díky těmto dynamickým funkcím si uživatel může kdykoliv namíchat test o odlišném složení otázek a tím do jisté míry simulovat reálnou situaci v průběhu přijímacího řízení. Rychlovka obsahuje vždy 10 náhodně vybraných otázek, na proti tomu Přijímačky 36 otázek.

Opravna[editovat | editovat zdroj]

Je jedou z nejstarších sekcí aplikace Cerebro. Funguje na principu sběru špatně zodpovězených otázek. Z těchto otázek je poté složen sekundární (opravný) test. Otázka je z Opravny vyhozena jen tehdy, pokud je v průběhu opravného testu zodpovězena správně.

Analýza[editovat | editovat zdroj]

Analýza je nejsofistikovanější sekcí celé platformy. Uživatelům dává přehledné informace jak o vlastních výsledcích, tak i o výsledcích ostatních uživatelů. Analýza obsahuje hned několik hodnot.

1. Celková úspěšnost[editovat | editovat zdroj]

Tato kategorie Analýzy nabízí uživatelům dva parametry. Vlastní celkovou procentuální úspěšnost a osobní percentil.

2. Nejúspěšnější a nejméně úspěšné předměty[editovat | editovat zdroj]

Na základě dosažených výsledků, informuje tato část o procentuálně nejlepším a nejhorším předmětu. Do srovnání dává nejúspěšnější a nejhorší předměty průměrného uživatele aplikace.

3. Postup v aplikaci[editovat | editovat zdroj]

Tato část uživatele informuje:

  • kolik procent z celkového množství výukových materiálu bylo již zhotoveno
  • kolik testů uživatel dokončí za den/týden

Zmíněné hodnoty jsou dále srovnávány s průměrným uživatelem aplikace.

4. Strávený čas v aplikaci[editovat | editovat zdroj]

Tato část uživatele informuje:

  • o celkové strávené době v testech, tvrzeních a výpočtech
  • o průměrném čase, který je zapotřebí k zodpovězení jedné otázky

Zmíněné hodnoty jsou dále srovnávány s průměrným uživatelem aplikace.

5. Nejčastější chyby ostatních uživatelů[editovat | editovat zdroj]

Nejčastější chyby ostatních uživatelů je oblíbená funkce mnoha studentů. Nabízí 50 otázek, ve kterých ostatní uživatele nejčastěji chybují.

6. Funkce posilovna[editovat | editovat zdroj]

V této kategorii má uživatel na jednom místě testy, které dopadly podle aplikace nejhůře. Platforma vyhledává v dosažených výsledcích nejslabší místa a vybízí uživatele k následné opravě kritických kapitol.

Profil[editovat | editovat zdroj]

Mimo základní nastavení jména, e-mailové adresy apod., nabízí sekce Profil dvě zajímavé funkce.

1. Moje otázky[editovat | editovat zdroj]

Pro snadnou orientaci a vyhledávání otázek, má uživatel možnost uložit libovolný počet otázek do kategorie Moje otázky.

2. Upozornění[editovat | editovat zdroj]

Pozitivním motivačním prvkem aplikace Cerebro je funkce Upozornění. Nenavštíví-li uživatel aplikaci po dobu 24 hodin/1 týdne, aplikace se skrze notifikaci připomene. Toto upozornění lze vypnout.

Zastavárna[editovat | editovat zdroj]

V roce 2019 je do aplikace implementovaná nová funkce. Hlavním smyslem této funkce je shromažďovat pozastavené testy z daného předmětu na jednom místě. Zastavárna tedy zlepšuje orientaci v probíhající přípravě.

Tvorba materiálů[editovat | editovat zdroj]

Modelové otázky[editovat | editovat zdroj]

Původ výukových materiálu je mezi uživateli aplikace Cerebro často diskutován. Část studentů se mylně domnívá, že paleta modelových otázek je pouze „kopií“ vzdělávacích materiálu jednotlivých lékařských fakult.

Materiály v platformě jsou však chráněny autorským právem. Většinu výukových materiálu vytvořil Vojtěch Hrček svépomocí. V průběhu tvorby využil jak své zkušenosti a medicínské znalosti z biologie, somatologie, chemie a fyziky, tak zpětnou vazbu uživatelů. Na zhotovení zbylé části obsahu se podíleli studenti lékařský a technických fakult. Obsah v aplikaci je tedy zcela unikátní a nabízí studentům nový zdroj informací. V současné době obsahuje aplikace přes 9 250 modelových otázek, tvrzení a výpočtů. Tímto se stala nejrozsáhlejším výukovým přehledem v České republice.

Přehledové články[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2019 jsou, mimo modelové otázky, do Cerebra vkládány i přehledové články. Hlavním pořadatelem a autorem článků je Vojtěch Hrček, který společně se svými kolegy z lékařských a přírodovědných fakulty připravuje jasný a stručný obsah pro jednotlivé kapitoly z předmětů biologie, somatologie, chemie a fyziky. Články jsou často doplňovány i tzv. klinickými okénky. Každé klinické okénko je vždy zaměřeno na jedno z témat klinické medicíny a preventivního lékařství. Smyslem klinických okének je motivovat a zároveň edukovat uživatelé aplikace Cerebro.

Komunita[editovat | editovat zdroj]

Cerebro MeetUp

Aplikace Cerebro má vlastní komunitu jak na instagramu, tak i facebooku. Prostřednictvím sociálních sítí jsou studenti celoročně informování o nových projektech a událostech. Tradiční událostí je Cerebro MeetUp. Na tomto jednodenním workshopu se pravidelně setkávají medici se studenty středních škol a prostřednictvím otevřených debat společně diskutují nejen o problematice přijímacího řízení, ale i o studentském životě na vysokých školách.

Inovace[editovat | editovat zdroj]

Celý software Cerebro vyvinula a spravuje vývojářská stáj Mercury. Od roku 2019, aktualizace 1.1.0 ,si lze aplikaci Cerebro bezplatně stáhnout i do počítače a notebooku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HRČEK, Vojtěch. Medik, programátor a vizionář. www.mercuryapp.cz [online]. Mercuryapp.cz, 1.3.2019 [cit. 2019-1-3]. Dostupné online. 
  2. ŠERÁKOVÁ, Aneta. Cerebro chystá uchazeče na přijímací zkoušky na vysokou. www.mediar.cz [online]. MÉDIÁŘ, 2019-3-12 [cit. 2019-3-12]. Dostupné online. 
  3. UHLÍKOVÁ, Marcela. Digitální zbojník Vojtěch Hrček: „Cerebro usnadňuje práci těm, kteří chtějí na sobě máknout!“. iforum.cuni.cz [online]. iforum.cuni.cz, 2019-5-20 [cit. 2019-5-20]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]