Celosvětová štafeta s pochodní za lidská práva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
ATÉNY - Náměstí Syntagma, 9. srpna 2007. Zahájení akce Celosvětová štafeta s pochodní za lidská práva na náměstí Syntagma v Řecku. Zapálení pochodně lidských práv. Žena symbolizující bohyni spravedlnosti nese pochodeň ke shromáždění.

Světem proběhla [1] Celosvětová štafeta s pochodní za lidská práva, která započala svoji cestu 9. srpna 2007 na náměstí Syntagma v řeckých Aténách. Účastníci drželi transparenty se silnými slovy: "Porušování lidských práv a olympiáda v Pekingu nemohou probíhat současně", "Zastavte odebírání orgánů živým lidem" nebo "Olympijské hry, a ne olympijskou hanbu". Shromáždění přišlo podpořit start štafety s pochodní lidských práv, iniciativy, kterou vede Koalice na vyšetření perzekuce Fa-lun-kungu v Číně (CIPFG).[2] Ti, kdo přišli podpořit štafetu s olympijskou pochodní lidských práv, během obřadu 9. srpna drželi minutu ticha za lidi pronásledované v Číně na výzvu olympionika Martina Rubenise. Poté započala tisková konference, na které mimo jiné vystoupili také olympionik Mārtiņš Rubenis nebo bývalý státník David Kilgour.

Svět se pozastavil nad situací v Číně také ve chvíli, kdy nastávají nepokoje v tibetské Lhase, podle některých zdrojů se snaží ČKS využít této situace, upoutat na ni větší pozornost, a zatím co svět sleduje Tibet provézt v zemi "nezbytné" čistky. Praktikující Fa-lun-kungu byli před blížící se olympiádou označeni za „nepřátele“ a „první cíle“ k pronásledování - článek.

Celosvětová štafeta s pochodní za lidská práva putovala po celém světě i (v jisté formě) po Číně. V ČR se zastavila v hlavním městě Praze a poté putovala přes zastávku v Brně na Slovensko a dále do Rakouska.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Celosvětová štafeta s pochodní za lidská práva. www.velkaepocha.sk [online]. [cit. 2009-01-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-06-05. 
  2. CIPFG - Koalice za vyšetřování pronásledovýní Falun Gongu. www.cipfg.org [online]. [cit. 2009-01-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-05-11.