Celestia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Celestia
Logo
VývojářChris Laurel a Dmitry Brant
Aktuální verze1.6.3 (20. dubna 2023)
Operační systémMicrosoft Windows
Linux
macOS
multiplatformní software
BSD
AmigaOS 4
iOS
Android
Vyvíjeno vLua a C++
Typ softwaruastronomy software
LicenceGNU GPL 2.0 nebo vyšší
Webcelestiaproject.space
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Jupiter a jeho měsíc Io zobrazený programem Celestia

Celestia je open source, 3D astronomický program pro operační systém Windows, Mac OS X, a Linux vytvořený Chrisem Laurelem. Program je uvolněn pod GNU GPL licencí. Poslední verze 1.6.2 je z 26.11.2020. Program je založený na katalogu Hipparcos.

Program umožňuje zobrazení objektů ve velikosti od umělých satelitů po celé galaxie ve třech rozměrech pomocí OpenGL. Na rozdíl od většiny softwarových planetárií je uživateli umožněno volně cestovat vesmírem. Více než 10 GB dodatečného obsahu, který je výsledkem práce malé komunity, doplňuje základní program.

NASA a ESA používaly Celestii pro výukové účely.[1] Program Celestia však není součástí programu Celestia 2000, vlastního programu ESA.

Podobné aplikace[editovat | editovat zdroj]

Podobným softwarem jsou open source programy Stellarium a KStars, a dále proprietární Orbiter, XEphem (oba jsou freeware) či komerční Starry Night.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Celestia Exploration Activity Archivováno 23. 10. 2007 na Wayback Machine.. NASA Learning Technologies. National Aeronautics and Space Administration (2005). Citováno 2007-10-26.