Capanna Regina Margherita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Capanna Regina Margherita
Capanna Regina Margherita.jpg
Pohoří Walliské Alpy
Nadmořská výška 4554 m n. m.
Souřadnice
Vlastník sekce CAI Varallo
Otevřena 18. srpna 1893
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons

Capanna Margherita je horská chata nacházející se na vrcholu hory Signalkuppe (4554 m) ve Walliských Alpách v Itálii. Její současná kapacita je 80 lůžek v 15 pokojích. A 20 míst ve společné noclehárně. V chatě je instalována laboratoř na zkoumání vlivu výšky na člověka (rentgen, centrifuga, echokardiograf, lednice apod.). Napájení tohoto aparátu obstarává generátor.

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

Chata je 20,5 m dlouhá, 8 metrů široká a 7 metrů vysoká. Dřevěná konstrukce je k vrcholu hory ukotvena 18 ocelovými lany o průměru 12 mm. Celkově bylo na novodobou rekonstrukci chaty potřeba 12 000 hodin práce a 60 letových hodin vrtulníku.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První verze chaty byla dokončena 18. srpna 1893 a stála tehdy 17 904 lir. Tehdy se jednalo o malý domek. Již v té době byla ve vlastnictví CAI (Club Alpino Italiano). Její stavbu umožnila zafinancováním italská královna Margherita. Ona sama dokonce vystoupila při slavnostním otevření na vrchol Signalkuppe (Punta Gnifetti). Chata poskytla nocleh takovým osobnostem jako např. papeži Piu XI., americkému prezidentu Johnu F. Kennedymu a italské hlavě státu Sandru Pertinimu. Během doby však chata potřebovala zvětšit, protože nestačila náporu návštěvníků toužících zkusit nocovat ve výšce nad 4 500 m. Dnešní podoba chaty je z roku 1980.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]