CJM Bourges Basket

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
CJM Bourges Basket
Město Bourges
Založení 1967
Soutěž Ligue Féminine
Stadion
Název Palais des sports du Prado
Kapacita 3 100
Souřadnice 47°4′57″ s. š., 2°23′8″ v. d.
Management
Trenér Valérie Garnierová
Oficiální webové stránky
Aktuální soupiska
Údaje v infoboxu aktuální k 18. 10. 2015
Hráčky CJM Bourges při finále Francouzského poháru v roce 2015

CJM BOurges Basket, zkráceně CJM Bourges, dnes pod názvem Tango Bourges Basket, je basketbalový klub z francouzského města Bourges. Ženský tým patří od 90. let 20. století k nejlepším týmům Evropy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Sdružení Cercle Jean-Mace Bourges bylo založeno v roce 1967. Mužský tým se o deset let později vyhrál frncouzskou třetí ligu a postoupil do druhé ligy.

Vzestup ženského týmu započal v roce 1987. Tehdy převzal kontrolu nad klubem Patrick Dorie a ženský tým vyhrál pátou francouzskou ligu. V sezóne 1989/90 hrál klub již ve druhé lize a poprvé vyhrál francouzský pohár, který v následující sezóně obhájil. V téže sezóně se klub probojoval do francouzské elitní soutěže.

V roce 1993 přišel do klubu jako trenér Vadim Karpanov, který klub v následujích letch dovedl až na samotný vrchol evropského ženského klubového basketbalu. V sezóně 1993/94 klub obsadil v lize páté místo a poprvé se kvalifikoval do evropských poharů. V následující sezóně 1994/95 klub poprvé vybojoval mistrovský titul, současně triumfoval i v Poháru Ronchettiové.

V sezóně 1995/96 tým získal double, když vyhrál domácí ligu i pohár, při své první účasti v PMEZ/Eurolize se probojoval do Final Four, kde však skončil poslední. Co nevyšlo při první účasti, vyšlo napodruhé – o rok později tým v Eurolize triumfoval, když ve finále porazil obhájce titulu, německý BTV Wuppertal výsledkem 71–52. Současně tým obhájil i vítězství ve francouzské lize. Stejný double si tým zopakoval i rok později, když ve Final Four Euroligy uplatnil výhodu domácího prostředí – finálové zápasy se poprvé odehrávaly v Palais des sports du Prado. Finálovým soupeřem byl tentokrát španělský celek Pool Getafe, Bourges zvítězilo 76–64.

Titul francouzských šampiónek hráčky Bourges obhájily i v následujících dvou sezónách. Mezi tím v roce 1999 tým jako trenér převzal Olivier Hirsch. V sezóně 2000/01 se již případný sedmý titul v řadě nekonal, ale tým vybojoval třetí vítězství v Eurolize, když ve finále porazil francouzské konkurentky z US Valenciennes 73–71.

V roce 2003 Bourges podruhé hostilo Final Four Euroligy, tým však již v semifinále vysoko prohrál s US Valenciennes 57–89. Tým po sezóně přebral nový trenér Pierre Vincent. V roce 2003 byla také vytvořena profesionální struktura Bourges Basket.

V sezóně 2005/06 se tým po šesti letech opět dočkal mistrovského titulu. Od té doby tým vybojoval dalších šest domácích titulů. Na evropské scéně se tým ještě několikrát v Eurolize probojoval mezi nejlepší čtveřici, semifinále však vždy znamenalo konečnou. V sezóně 2011 došlo k zatím poslední změně trenéra, Pierra Vincenta vystřídala Valérie Garnierová.

Úspěchy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tango Bourges Basket na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]