Byzantský katolický patriarchát

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Byzantský katolický patriarchát je patriarchát, který založil synod biskupů Ukrajinské pravověrné řeckokatolické církve (UPHKC) 5. dubna 2011 na svém mimořádném zasedání, kde řešil údajnou „kritickou situaci v Katolické církvi“ a „narušování spasitelné víry“. Biskupové patriarchátu jsou bývalými katolickými kněžími, kteří byli exkomunikovaní z Katolické církve[1][2]. Biskupské svěcení výše jmenovaných zpochybnila Kongregace pro nauku víry[3][4] a sami dotyční zatím nepředložili hodnověrné doklady o svém svěcení.

Založení[editovat | editovat zdroj]

Synod biskupů Ukrajinské pravověrné řeckokatolické církve na svém mimořádném zasedání založil a vyhlásil Byzantský katolický patriarchát. Jeho proklamovaným cílem je zaštítit všechny věřící, kteří chtějí zachovat neporušený poklad katolické víry, nehledě na národnost či přináležitost do jakékoliv katolické církve či tradice. Odsuzuje historicko-kritickou metodu, která dle jejich názoru popírá inspiraci Písma svatého, zázraky i historické a reální vzkříšení Ježíše Krista[5].

Organizace[editovat | editovat zdroj]

Prvním patriarchou Byzantského katolického patriarchátu byl vybrán arcibiskup Eliáš Antonín Dohnal, který za nedovolené svěcení a za schizma byl exkomunikován z Katolické církve. Byl exkomunikován samým spácháním činu, „latae sententiae“, tj. bez rozhodnutí představeného. Tento patriarchát nemá žádné kanonické postavení. Věrouka hlásaná patriarchátem nemá žádnou oporu v žádné z církví[6]. Nutno dodat, že pojmenování „katolický“ může společenství křesťanů používat jen s výslovným povolením kompetentních Cirkevních (římskokatolických) autorit[7][8]. Tento patriarchát však díky schizmatu nemá žádnou jednotu s papežem, ani věroukou, protože se dopustili hereze [zdroj ???]. Sídlo patriarchátu je ve Lvově na Ukrajině. Sekretáři jsou Metoděj R. Špiřík a Timotej P. Sojka – též exkomunikovaní z Katolické církve.

Stálý Synod biskupů[editovat | editovat zdroj]

 • Samuel OSBMr
 • Basil OSBMr

Kontroverze[editovat | editovat zdroj]

Byzantský katolický patriarchát je široké veřejnosti znám především jako zdroj řetězových e-mailů[9]. Obsahem těchto e-mailů jsou často zavádějící, spíše až lživé verze zpráv z veřejného života nebo různé konspirace[10]. Často mají také značně proruský nádech.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Prohlášení ČBK k otázce tzv. Ukrajinské pravověrné řeckokatolické církve. tisk.cirkev.cz [online]. [cit. 2011-12-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-02-22. 
 2. Trial of “Pidhirtsi Fathers” Finished. old.risu.org.ua [online]. [cit. 2011-05-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-01-13. 
 3. DICHIARAZIONE DELLA CONGREGAZIONE PER LA DOTTRINA DELLA FEDE SULLO STATUS CANONICO DEI "SEDICENTI VESCOVI GRECO-CATTOLICI DI PIDHIRCI", REV.DI ELIÁŠ A. DOHNAL, O.S.B.M., MARKIAN V. HITIUK, O.S.B.M., METODEJ R. ŠPIŘIK, O.S.B.M., E ROBERT OBERHAUSER. press.catholica.va [online]. [cit. 2012-07-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-04-03. 
 4. Samozvaní ukrajinskí biskupi majú neplatnú biskupskú vysviacku
 5. http://uogcc.org.ua/cz/church/article/?article=850
 6. http://fons.sk/2012/kratka-komparacia-vyvoja-kauzy-baziliani-v-cesku-na-slovensku-a-ukrajine-a-kauzy-betanky-v-polsku/#fn-461-8[nedostupný zdroj]
 7. CCEO 19 en
 8. CCEO 19 lat
 9. KOPECKÝ, Kamil. Spamování Byzantským katolickým patriarchátem pokračuje. Kritiku zaměřuje i na rádio Proglas. www.e-bezpeci.cz [online]. [cit. 2018-07-06]. Dostupné online. 
 10. Bývalý kněz olomoucké diecéze šíří z Ukrajiny konspirace o Jiřím Drahošovi. forum24.cz. Dostupné online [cit. 2018-07-06]. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]