Přeskočit na obsah

Bulgari

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bulgari
Logo
Logo
Římská centrála firmy
Římská centrála firmy
Základní údaje
Právní formaakciová společnost
Datum založení1884
ZakladatelSotirios Voulgaris
SídloŘím, Itálie
Charakteristika firmy
Oblast činnostiklenotnictví, hodinářství
Produktyšperky, hodinky, parfémy, kožená galanterie
Obrat1,43 miliardy EUR
MajitelPaolo Bulgari
Identifikátory
Oficiální webwww.bulgari.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bulgari (stylizováno jako BVLGARI) je světová firma luxusního zboží, zabývající se ruční i průmyslovou výrobou a prodejem šperků, hodinek, průmyslovou výrobou parfémů a kožené galanterie.

Nejstarší římský obchod na Via Condotti

Firmu založil roku 1884 řecký zlatník a podnikatel Sotirios Voulgaris (1857–1932) jako rodinný podnik. Z řecké transkripce a výslovnosti jeho jména (řecky: Σωτήριος Βούλγαρης, [soˈtirjos ˈbulɣaris]) se vyvinulo italské Sotirio Bulgari. Pocházel z vesnice Paramythia v kraji Epirus, kde si po roce 1870 otevřel první dílnu a obchod.

Roku 1877 přesídlil na Korfu, později do Neapole a roku 1881 do Říma, kde postupně založil několik obchodů svého zboží a starožitnictví, jeden z nich z roku 1884 existuje dosud.[1]. Roku 1905 byl otevřen v historickém paláci na Via Condotti 10. Jeho vedení po otci převzali synové Costantino (1889–1973) a Giorgio (1890–1966)[2], kteří ke šperkařské nabídce přidali také první hodinky. Původně k importovaným hodinovým strojkům zhotovovali jen pláště, pouzdra a řetízky. Zásadní vzestup firmy a zájem světové klientely nastal po roce 1910, kdy se design Bulgariho šperků obrátil ke vzorům francouzským a americkým. Větší obrat ke komerci se projevil po druhé světové válce, kdy nastala všeobecná poptávka po mainstreamovém šperku. Další vývojový stupeň přišel v roce 2010, kdy byla firma zařazena do řetězce luxusních značek a s nimi pronikla do obchodních řetězců celého světa. Proto jsou ceněny jednak nejstarší šperky, a dále staré kopie starožitných šperků či variace starších motivů.

Současnost

[editovat | editovat zdroj]

V současnosti je tato firma po firmách Cartier a Tiffany[3] považována za třetí největší na světě [4]. Od roku 2010 je součástí francouzského koncernu světových značek luxusního zboží LVMH – Moët Hennessy Louis Vuitton[5]. Zlaté a stříbrné zlacené šperky jsou zhotovovány ve velkých sériích průmyslově a značeny raženou značkou BVLGARI v pravoúhlém štítku nebo bez něj. Jejich cena je diktována světovou značkou a užitím luxusních drahokamů více než někdejším mistrovstvím šperkařského umění. Přizpůsobuje se tak klientele stovek obchodů na letištích i v metropolích celého světa.

Koncern zasahuje také do jiných průmyslových a obchodních odvětví, pod svou značkou například provozuje síť hotelů a investuje i do automobilového průmyslu.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Bulgari. Tra eternità e storia. Dal 1884 al 2009 125 anni di gioielli italiani. Skira Milano 2010, ISBN 978-88-572-0300-3

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]