Bulb

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Detail starého fotoaparátu Kodak se závěrkou nastavenou na pozici bulb

Bulb, zkráceně B, je rychlost závěrky nastavená na fotoaparátu, který umožňuje dlouhé expozice pod přímou kontrolou fotografa. S tímto nastavením závěrka prostě zůstane otevřená tak dlouho, dokud spoušť zůstává stisknutá. Alternativní nastavení společné pro filmové kamery je Time, zkráceně T, kde je tlačítko stisknuto jednou pro otevření závěrky a po druhém stisku ji zavře.[1][2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pojem bulb odkazuje na starý styl pneumaticky ovládané spouště zmačknutím vzduchového balónku (anglicky bulb) se otevřela záklopka a uvolněním balónku se opět zavřela. Podle encyklopedie Focal Encyclopedia of Photography[3]:

BULB EXPOSURE (B). Jiný termín pro krátkou expozici, ve kterém zůstává závěrka otevřená pouze tak dlouho, dokud je spoušť držena stisknutá. Slovo pochází z dob počátků pneumatické závěrky.

Není jasné, kdy tento výraz vlastně vznikl. Zdá se, že když byly zavedeny mžikové závěrky, že obsahovaly pozici B tak, aby známá funkce bulb mohlo být nahrazeno kabelovou spouští. To může být původ termínu balónku (bulb) v odkazu na nastavení expozice. (Viz popisky fotografií v galerii.)

Použití[editovat | editovat zdroj]

Blesky v Rumunsku (30 sekund)

Nastavení bulb se používá u některých fotoaparátů, včetně některých kompaktních fotoaparátů pro využití pomalejší rychlosti závěrky, než je maximální čas nabízený standardním nastavením fotoaparátu.

Režim bulb se používá především při fotografování scén s velmi slabým osvětlením. Většina digitálních zrcadlovek podporuje uzávěrky od 1/4000s (jakožto nejrychlejší) až po 10s, 30s a režim bulb. Fotoaparát v režimu bulb snímá prostor po dobu stisknuté spouště (i déle než 30 sekund). Pro fotografování s takto dlouhou dobou uzávěrky je nutné použít stativ, kabelovou spoušť nebo časovou spoušť. Pokud bychom drželi spoušť přímo na fotoaparátu, nevyhnuli bychom se rozmazání celkové fotografie i kdybychom použili stativ.

Pohybová neostrost je zachycení pohybujících se objektů ve fotografii, nebo na sekvenci snímků, například ve filmu nebo animaci. Neostrý záběr vznikne tak, že během záznamu jednoho snímku nebo nahrávání obrazu dojde k pohybovým změnám, buď v důsledku rychlého pohybu předmětu nebo fotoaparátu během dostatečně dlouhé expozice dosažené v režimu bulb.

Témata v režimu bulb[editovat | editovat zdroj]

Režim bulb je užitečný pro následující typy fotografických témat:

Moderní fotoaparáty[editovat | editovat zdroj]

Na některých moderních fotoaparátech je režim bulb k dispozici pouze jako volba v LCD nabídce, pokud je to vůbec možné. Na jiných fotoaparátech, včetně mnoha digitálních zrcadlovek je k dispozici režim bulb v ručním nastavení expozice nebo ve volbě priority rychlosti závěrky.[4]

Po výběru volby bulb, obecně v režimu „M“, nebo v ručním nastavení fotoaparátu, zůstane závěrka otevřená, dokud je stisknuté tlačítko spouště (nebo kabelová nebo dálková spoušť).

V roce 2012 společnost Olympus uvedla na trh novou formu režimu bulb pod označením „Live Bulb“ (bez přepínání) a „Live Time“ (s přepínáním) v modelu digitálního fotoaparátu Olympus OM-D E-M5, při kterém se v hledáčku a na displeji snímek aktualizuje „během“ expozice a uživateli je umožněno kontrolovat expozici. Obnovovací frekvence displeje pro tento režim může být nastavena mezi 0,5 a 60 sekundami.[5]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The Focal encyclopedia of photography. [s.l.]: Focal Press, 1995. Dostupné online. ISBN 978-0-240-51417-8. S. 790. 
  2. Bernhard J. Suess. Mastering Black-and-White Photography. 2nd. vyd. [s.l.]: Allworth Communications, 2003. Dostupné online. ISBN 978-1-58115-306-4. S. 15. 
  3. Focal Encyclopedia of Photography, Frederick Purves (editor), London: Focal Press Ltd., 1956.
  4. Matthias Paul (2004), Odd discovery: „BULB“ supported in shutter priority mode on Minolta 9000 / 7000 / 8000i / 7000i Forum article in German Minolta-Forum
  5. EM-5 Live Bulb feature video [online]. [cit. 2013-01-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-03-31. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]