Bugchasing

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Bugchasing je slangový výraz používaný od 90. let 20. století homosexuální komunitou a označuje chování homosexuálních mužů, kteří aktivně provozují z rozličných důvodů sexuální praktiky s jedinci nakaženými virem HIV .

Tito jedinci vyhledávají sexuální partnery, kteří jsou HIV pozitivní aby s nimi měli nechráněný sex, a aby došlo k sérokonverzi.

Důvody pro bugchasing[editovat | editovat zdroj]

Jedinci vykazující tento typ chování uvádějí několik důvodů, proč takto hazardují. Někteří se věnují této činnosti kvůli vzrušení, které jim přináší takováto nebezpečná aktivita, ale vysloveně se nechtějí nakazit virem HIV. Výzkumníci uvádějí, že toto chování může mít původ ve vyjádření odporu vůči dominantním heterosexuálním normám homosexuálními jedinci, aby zavrhli stigmatizaci a odmítnutí společností. Někteří vyjadřují touhu nakazit se virem HIV. Množství mužů, kteří nebyli nakažení virem HIV a již žijí ve vztahu s někým, kdo je HIV pozitivní, spatřují v infikování způsob, jak zůstat ve vztahu, zejména pokud jejich HIV pozitivní partneři chtějí vztah ukončit, aby nenakazili partnera. Lidé, kteří pracují s nakaženými, uvádějí, že existuje množství mladších mužů, kteří vyhledávají infekci jen proto, aby získali výhody. U některých bylo dokonce zjištěno, že strach z nákazy virem je tak velký, že se raději nakazí sami.

Dr. Gerald Schoenewolf, Ph.D., o této praktice říká: „Chtějí cítit, že jsou uznáváni a součástí něčeho.“

Nejčastější způsoby provádění[editovat | editovat zdroj]

Anální sex bez použití kondomu[editovat | editovat zdroj]

Nelze však zaměňovat osoby provozující tuto praktiku s tzv. „bugchasers“. Asi 14 % homosexuálních mužů provozují nechráněný sex, avšak pouze velmi malé množství z nich jsou „bugchasers“.

Bug večírky[editovat | editovat zdroj]

Bug večírky jsou setkání, při nichž nakažení (v angličtině označovaní jako „gift givers“) navazují sexuální styk s nenakaženými jedinci (v angličtině „bug chasers“).

Role internetu[editovat | editovat zdroj]

Internet v bugchasingu hraje velkou roli. První diskusní skupina měla na konci r. 2002 1439 členů. Po dotazu časopisu Rolling Stone portál Yahoo! tuto skupinu ukončil.

Reakce lékařských kruhů[editovat | editovat zdroj]

Lékařské kruhy se poslední dobou začaly tímto značně nebezpečným fenoménem zabývat. Americké Centrum pro dohled na chorobami (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) v roce 2004 pořádalo na toto téma workshop.

Bugchasing v médiích[editovat | editovat zdroj]

Jako jedno z prvních médií reagoval na tento fenomén časopis Rolling Stone ve článku z roku 2003, kdy Gregory Freeman napsal článek s názvem „Bug Chasers: Muži, kteří chtějí být HIV+“. Scenárista a režisér Daniel Bort na toto téma vytvořil v roce 2003 krátký film s názvem „Bugchaser“, jenž byl uveden na 16. výročním filmovém festivalu filmů s homosexuální tematikou v Austinu. Tématu se nevyhnul ani seriál Queer as Folk.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]