Přeskočit na obsah

Buganda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Buganda
Buganda – vlajka
vlajka
Geografie
Království Buganda od roku 1965
Království Buganda od roku 1965
Hlavní městoKampala
Souřadnice
Rozloha61 403,2 km²
Správa regionu
StátUgandaUganda Uganda
Nadřazený celekUgandaUganda Uganda
Vznik1420
Zánik1966
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Buganda je království 52 klanů kmene Baganda; největší a nejvýznamnější z 5 tradičních království Ugandy. Rozkládá se na jihu Ugandy na západním a severním pobřeží Viktoriina jezera, a v současnosti zahrnuje ugandské distrikty Kalangala, Kayunga, Kiboga, Luwero, Masaka, Mpigi, Mubende, Mukono, Nakasongola, Rakai, Sembabule a Wakiso. Původně byl integrální součástí Bugandy také distrikt Kampala. Ten je však od obnovení království v roce 1993 uveden v ugandské ústavě jako „ugandský distrikt“, nikoli jako distrikt Bugandy. Buganda požaduje po ugandské vládě začlenění distriktu zpět do Bugandy. Buganda na západě hraničí s královstvími Ankole, Tóro a Buňorem-Kitarou, na severozápadě s Buňorem-Kitarou, na severovýchodě s územím bývalého distriktu Lango (moderní distrikty Apac a Lira), na východě s královstvím Busoga, na jihu pak s Tanzanií. Součástí Bugandy je i většina ugandské části Viktoriina jezera. S výjimkou území distriktu Kampala je tedy Buganda totožná s formální ugandskou Centrální oblastí. Metropolí Bugandy je Kampala, která však od roku 1993 není součástí obnoveného království.

Demografie

[editovat | editovat zdroj]

Jako v celé Ugandě je i zde úředním jazykem angličtina. Jinak se zde hovoří vesměs bantuskými jazyky. Bugandu obývá především kmen Baganda hovořící jazykem luganda. Na severu Bugandy žije kmen Baruli, hovořící jazykem ruruli.

Zdejší král má titul kabaka (Kabaka wa Buganda). Jeho sídlem je palác Twekobe.[1] Zdejší parlament se nazývá lukiiko a předseda vlády má označení katikkiro. Od obnovení království v roce 1993 však žádná z bugandských institucí nemá reálnou moc. Království Buganda usiluje o autonomii a přeměnu Ugandy ve federaci.[2]

  1. Archivovaná kopie. www.buganda.com [online]. [cit. 2005-11-19]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2005-09-06. 
  2. Archivovaná kopie. www.buganda.com [online]. [cit. 2015-11-11]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-03-05. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]