Buchtičky s krémem

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Buchtičky s krémem
Buchtičky s krémem ve školní jídelně
Buchtičky s krémem ve školní jídelně
Základní informace
Kategoriehlavní chod
Místo původuČesko
Nutriční hodnoty (100 g)
Energiezhruba 699 kJ[1]
Bílkovinyzhruba 3,8 g
Tukyzhruba 5,6 g
Sacharidyzhruba 25,4 g
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Buchtičky s krémem, nebo také dukátové buchtičky či buchtičky se šodó, jsou český sladký pokrm tvořený kynutými buchtičkami, které jsou polité teplým vanilkovým krémem. Buchtičky je možné podávat také podle staršího francouzského receptu se šodó, vinnou pěnou tvořenou především vínem a vejci, a mohou se servírovat s čerstvým ovocem.[2] Buchtičky se šodó jsou tradiční středoevropský pokrm, jeho varianta se vaří také v Bavorsku. Podobná jídla se však připravují také v Anglii, Francii a Itálii, kde se obdobnému krému z vaječných žloutků, cukru a sladkého vína říká zabaglione.[3][nedostupný zdroj] K nahrazení šodó vanilkovým krémem došlo v minulosti vlivem vaření ve školních a závodních jídelnách, kdy šodó neodpovídalo platným normativům a bylo nahrazováno mléčným pudinkovým krémem.[2][4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Buchtičky s krémem, energie v kj, kalorie | KalorickéTabulky.cz. www.kaloricketabulky.cz [online]. [cit. 2017-04-11]. Dostupné online. 
  2. a b FILIPOVÁ, Eva. Buchtičky se šodó a čerstvým ovocem. Týden.cz [online]. 2009-03-05 [cit. 2018-12-26]. Dostupné online. 
  3. Druhý velký den buchtiček se šodó, gastroprofesor.cz
  4. Lidovky.cz. Velký den buchtiček se šodó. Připravilo je 20 pražských podniků. Lidovky.cz [online]. MAFRA, 2010-04-21 [cit. 2018-12-26]. Dostupné online. 


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]