Bubovický potok

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bubovický potok
Zamrzlý stupeň Bubovických vodopádů
Zamrzlý stupeň Bubovických vodopádů
Základní informace
Světadíl Evropa
Ústí
do Berounky
49°56′15,15″ s. š., 14°7′57,34″ v. d.
okolo 215 m n. m.
Protéká
ČeskoČesko Česko (Středočeský krajBubovice, Srbsko)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Vltava, Berounka
@P.Phan
Vodopád v letním období

Bubovický potok (nazývaný též Břesnice, Březnice nebo Srbský potok[1]) je vodní tok v Českém krasu, který je ve většině délky v sušších obdobích roku vyschlý.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pravidelně vysychající úsek mezi vodopády a Kubrychtovou boudou

Začíná spojením tří zdrojnic ve vesnici Bubovice.[1] Prochází mezi Doutnáčem a Mokrým vrchem, přes Bubovické vodopády, kolem Kubrychtovy boudy a do Srbska, v němž se vlévá zleva do Berounky. Většina délky toku ve střední části spadá do národní přírodní rezervace Karlštejn.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Vodopády na Bubovickém potoku jsou ve svém okolí jedinečným geologickým jevem a kvůli pozici v turisticky lukrativním Českém krasu jsou i přes svojí malou velikost navštěvovány. Největším problémem, na který musí každý případný návštěvník před cestou myslet je to, že kvůli malému průtoku vody v Bubovickém potoku vodopády pravidelně přichází o většinu své vody a v nejteplejších částech roku úplně vysychají. K vodopádům lze sejít z nedaleké silnice po cestě vedoucí přes několik dřevěných lávek, které spojují oba břehy potoka.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

V běžných letech teče potok pouze v krátkém úseku přes Bubovice,[2] minimální průtok v profilu nad rybníkem pod obcí Bubovice je kolem 0,3 l/s.[3] Pod Bubovicemi tok v létě zpravidla mizí ve dnu suťového údolí mezi Doutnáčem a Velkou horou. Vynořuje se před Bubovickými vodopády a těsně za nimi opět mizí.[1][2] Na stupních vodopádů se usazuje pěnovec.[1] V jarních měsících teče potok po povrchu, do Srbska dotéká i za velmi vlhkých zim.[2] Povodňové maximum je v řádech desítek litrů za sekundu, při přívalových srážkách 1. a 2. června 1995 dosahoval průtok stovek litrů za sekundu.[3]

Přes Bubovické vodopády vede červená turistická značená trasa 0001. Od Kubrychtovy boudy do Srbska vede údolím potoka žlutě značená trasa 6043. Souběžně s nimi je vedena i naučná stezka SPR Karlštejn.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d Renáta Kadlecová, Karel Žák: Krasové prameny Českého krasu, Český kras, 1998, č. 24, on line
  2. a b c Okolí Koněpruských jeskyní, Správa jeskyní České republiky
  3. a b Žák, K., Hladíková, J., Buzek, F., Kadlecová, R., Ložek, V., Cílek, V., Kadlec, J., Žigová, A., Bruthans, J., Šťastný, M.: Holocenní vápenec a krasový pramen ve Svatém Janu pod Skalou v Českém krasu, 2001, Special Papers No. 13. Czech Geological Survey. Praha. ISBN 80-7075-472-9. kap. 6, kap. 6.2.4, str. 81

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]