Bubovický potok

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bubovický potok
Zamrzlý stupeň Bubovických vodopádů
Zamrzlý stupeň Bubovických vodopádů
Základní informace
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Středočeský krajBubovice, Srbsko)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Vltava, Berounka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
@P.Phan
Vodopád v letním období

Bubovický potok (nazývaný též Břesnice, Březnice nebo Srbský potok[1]) je vodní tok v Českém krasu, který je ve většině délky v sušších obdobích roku vyschlý.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pravidelně vysychající úsek mezi vodopády a Kubrychtovou boudou

Začíná spojením tří zdrojnic ve vesnici Bubovice.[1] Prochází mezi Doutnáčem a Mokrým vrchem, přes Bubovické vodopády, kolem Kubrychtovy boudy a do Srbska, v němž se vlévá zleva do Berounky. Většina délky toku ve střední části spadá do národní přírodní rezervace Karlštejn.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Vodopády na Bubovickém potoku jsou ve svém okolí jedinečným geologickým jevem a kvůli pozici v turisticky lukrativním Českém krasu jsou i přes svoji malou velikost navštěvovány. Největším problémem, na který musí každý případný návštěvník před cestou myslet je to, že kvůli malému průtoku vody v Bubovickém potoku vodopády pravidelně přicházejí o většinu své vody a v nejteplejších částech roku úplně vysychají. K vodopádům lze sejít z nedaleké silnice po cestě vedoucí přes několik dřevěných lávek, které spojují oba břehy potoka.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

V běžných letech teče potok pouze v krátkém úseku přes Bubovice,[2] minimální průtok v profilu nad rybníkem pod obcí Bubovice je kolem 0,3 l/s.[3] Pod Bubovicemi tok v létě zpravidla mizí ve dnu suťového údolí mezi Doutnáčem a Velkou horou. Vynořuje se před Bubovickými vodopády a těsně za nimi opět mizí.[1][2] Na stupních vodopádů se usazuje pěnovec.[1] V jarních měsících teče potok po povrchu, do Srbska dotéká i za velmi vlhkých zim.[2] Povodňové maximum je v řádech desítek litrů za sekundu, při přívalových srážkách 1. a 2. června 1995 dosahoval průtok stovek litrů za sekundu.[3]

Přes Bubovické vodopády vede červená turistická značená trasa 0001. Od Kubrychtovy boudy do Srbska vede údolím potoka žlutě značená trasa 6043. Souběžně s nimi je vedena i naučná stezka SPR Karlštejn.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d Renáta Kadlecová, Karel Žák: Krasové prameny Českého krasu, Český kras, 1998, č. 24, on line
  2. a b c Okolí Koněpruských jeskyní Archivováno 20. 12. 2008 na Wayback Machine., Správa jeskyní České republiky
  3. a b Žák, K., Hladíková, J., Buzek, F., Kadlecová, R., Ložek, V., Cílek, V., Kadlec, J., Žigová, A., Bruthans, J., Šťastný, M.: Holocenní vápenec a krasový pramen ve Svatém Janu pod Skalou v Českém krasu, 2001, Special Papers No. 13. Czech Geological Survey. Praha. ISBN 80-7075-472-9. kap. 6, kap. 6.2.4, str. 81

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]