Brompton Bicycle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Brompton Bicycle
Logo
Logo
Brompton ventoux.JPG
Právní forma Public limited company
Založeno 3. června 1976
Zakladatel Andrew Ritchie
Sídlo Brentford
Souřadnice sídla
Klíčoví lidé William David Butler-Adams
Oblast činnosti Bicycle industry
Oficiální web www.brompton.co.uk
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Skládání kola Brompton s jednotlivými sekcemi kola barevně označenými pro přehlednost

Brompton Bicycle je anglická firma vyrábějící skládací jízdní kola sídlící v Kew Bridge ve Velkém Londýně. Je největším současným výrobcem kol ve Velké Británii měřeno množstvím vyráběných kol, ročně je jich vyrobeno zhruba 40 tisíc, z čehož je přibližně sedmdesát procent na vývoz.

Dva cyklisté na kolech Brompton v New Yorku

Hlavním výrobkem firmy jsou univerzální skládací jízdní a kola a příslušenství k nim. Všechna jízdní kola, která firma vyrábí, mají stejný rám s koly o atypickém rozměru necelých 18 palců. Rám si nechal designér a zakladatel firmy Andrew Ritchie patentovat v roce 1979, tři roky po založení firmy. Jednotlivé verze prodávaných kol se liší v příslušenství, případně v materiálu (některé části mohou být volitelně vyrobeny z titanu). Kola se dnes vyrábí ve verzích 1,2, 3 a 6 rychlostí. Verze s 3 a 6 rychlostmi je vybavena speciální lehkou planetovou převodovkou od firmy Sturmey Archer. Kola obecně vynikají bezkonkurenční skladností a skvělými jízdními vlastnostmi pro všestranné využití.

V letech 1992-2002 byla kola Brompton licenčně vyráběna na Tchajwanu firmou Neobike, ovšem pět zaměstnanců z této firmy bylo v roce 2002 odsouzeno a uvězněno za zneužití obchodní tajemství licence BROMPTON a za kopírovaní patentů i od konkurenční firmy DAHON.

Kritizované nedostatky[editovat | editovat zdroj]

  • větší množství originálních dílů ztěžuje opravy, nicméně spolehlivost kol je velká a poruchovost minimální
  • kolo se vyrábí jen s jednou velikostí rámu (lze dokoupit teleskopickou sedlovku, která zpohodlní jízdu pro lidi s větší postavou a pro rok 2012 přichází Brompton i s vyššími řídítky H-type.)

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Brompton Bicycle na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]