Brjačislav I. Polocký

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brjačislav I. Polocký
Narození 997
Polock
Úmrtí 1044 (ve věku 46–47 let)
Polock
Děti Vseslav II.
Rodiče Izjaslav Vladimirovič
Příbuzní Vseslav I. (sourozenec)
Gleb Vseslavich, Ragnvald II., Romāns Vseslavičs, David Vseslavič[1][2], Rostislavs Vseslavičs a Svatoslas Vseslavitch (vnuci)
Funkce polocký kníže (1003–1044)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Brjačislav I. Izjaslavič (bělorusky Брачыслаў Ізяслававіч; 9901044 Polock) byl polocký kníže, syn Izjaslava I. a vnuk sv. Vladimíra .

Život[editovat | editovat zdroj]

Ještě jako nezletilý zdědil po svém bratrovi Vseslavovi I. Polocké knížectví a po svém dědovi sv. Vladimírovi zdědil v roce 1015 i ukrajinské město Luck. Do roku 1020 se však o jeho dětství nic neví. V roce 1020 nečekaně napadl Novgorod, ale na zpáteční cestě ho přepadl Jaroslav I. Moudrý a jeho vojsko, a tak byl Brjačislav nucen utéci. Jaroslav I. Moudrý jej však v následujícím roce přinutil podepsat mír a věnoval mu Vitebsk a Usvjat. Bez ohledu na mír však boje mezi jeho vojskem a Brjačislavem I. neskončily; Brjačislav I. rozšířil území Polockého knížectví a připojil k němu oblasti kolem řek Desny a Daugavy, kde založil město Brjačislav. Během své vlády neuznával moc Kyjevské Rusi. Je však zajímavé, že v roce 1068 se v kronikách vzpomíná, že kníže měl palác v Kyjevě. V kyjevském Chrámu sv. Sofie se dokonce našly nápisy, které byly interpretovány jako znak knížete Brjačislava. Pokud je tomu tak, poté byl tento kyjevský chrám postaven až po jeho smrti v roce 1044.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Brjačislav I. (Polacké kniežatstvo) na slovenské Wikipedii.

  1. Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ25864408.
  2. A. V. Ėkzempli︠a︡rskiĭ: Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ24377277.