Brjačislav I. Polocký

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brjačislav I. Polocký
Narození 997
Polock
Úmrtí 1044 (ve věku 46–47 let)
Polock
Děti Vseslav z Polotska
Rodiče Izjaslav Vladimirovič
Příbuzní Vseslav I. (sourozenec)
Gleb Vseslavich, Ragnvald II., Romāns Vseslavičs, David Vseslavič[1][2], Rostislavs Vseslavičs a Svatoslas Vseslavitch (vnuci)
Funkce polocký kníže (1003–1044)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Brjačislav I. Izjaslavič (bělorusky Брачыслаў Ізяслававіч; 9901044 Polock) byl polocký kníže, syn Izjaslava I. a vnuk sv. Vladimíra .

Život[editovat | editovat zdroj]

Ještě jako nezletilý zdědil po svém bratrovi Vseslavovi I. Polocké knížectví a po svém dědovi sv. Vladimírovi zdědil v roce 1015 i ukrajinské město Luck. Do roku 1020 se však o jeho dětství nic neví. V roce 1020 nečekaně napadl Novgorod, ale na zpáteční cestě ho přepadl Jaroslav I. Moudrý a jeho vojsko, a tak byl Brjačislav nucen utéci. Jaroslav I. Moudrý jej však v následujícím roce přinutil podepsat mír a věnoval mu Vitebsk a Usvjat. Bez ohledu na mír však boje mezi jeho vojskem a Brjačislavem I. neskončily; Brjačislav I. rozšířil území Polockého knížectví a připojil k němu oblasti kolem řek Desny a Daugavy, kde založil město Brjačislav. Během své vlády neuznával moc Kyjevské Rusi. Je však zajímavé, že v roce 1068 se v kronikách vzpomíná, že kníže měl palác v Kyjevě. V kyjevském Chrámu sv. Sofie se dokonce našly nápisy, které byly interpretovány jako znak knížete Brjačislava. Pokud je tomu tak, poté byl tento kyjevský chrám postaven až po jeho smrti v roce 1044.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Brjačislav I. (Polacké kniežatstvo) na slovenské Wikipedii.

  1. Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ25864408.
  2. A. V. Ėkzempli︠a︡rskiĭ: Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ24377277.