Izjaslav Vladimirovič

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Izjaslav Vladimirovič
Iziaslav of Polock Seal avers.png
Narození 980
Kyjev
Úmrtí 1001 (ve věku 20–21 let)
Polock
Děti Brjačislav I. Polocký
Vseslav I.
Rodiče Vladimír I. Kyjevský a Rogněda Polocká
Příbuzní Dobroněga Kyjevská, Predslava Vladimirovna, Premislava Vladimirovna, Jaroslav I. Moudrý, Vyšeslav Vladimirovič, Mstislav Chrabrý, Vsjevolod Vladimírovič, Boris Vladimirovič, Gleb Vladimirovič a Stanislav Vladimirovič (sourozenci)
Vseslav II.[1] (vnuk)
Funkce polocký kníže (988–1001)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Izjaslav I. Vladimirovič, bělorusky Ізяслаў УладзіміравічIzjaslau Uladzimiravič, (9781001 Polock) byl v letech 986–1001 polocký kníže, vnuk Ragnvalda I., syn Rognedy a Vladimira I. Svatého, zakladatel polocké větve Rurikovců.

Život[editovat | editovat zdroj]

Letopisy se o něm příliš nezmiňují a ani jméno jeho manželky není známo. Roku 987 po nezdařeném atentátu své matky Rognedy na knížete Vladimira byl s ní poslán do města Izjaslav (dnes Zjaslavl), kde 988 spolu s bratry přijal křest. Roku 989 dostal údělem Polocké knížectví. Podle kronik měl Izjaslav mírnou a laskavou povahu a své sídlo patrně přenesl na bezpečnější místo, dnešní Polock. V roce 1001 zemřel a zanechal po sobě dva syny.

O sto let později zapsal kronikář pověst o tom, jak Vladimír chtěl manželku po atentátu usmrtit, ale malý Izjaslav tomu zabránil: podal otci meč a řekl: "Nebudeš sám, já budu svědkem". Vladimír však po poradě s bojary dal Rognedě území, které mu sama přinesla jako věno a kde pak za nezletilého Izjaslava možná vládla.

Avers pečeti
Revers pečeti

Pečeť[editovat | editovat zdroj]

Otisk pečeti, kterou Izjaslav I. Vladimirovič za své vlády používal, se nalezl roku 1954 v Novgorodě. Je vyražena na olověném pásku, který byl řemínkem přivázán k listině, a je asi nejstarším dokladem písma na území východní Evropy, neboť se datuje do roku 986. Na líci (aversu) je Izjaslavův znak (trojzubec s křížkem na prostředním zubu) a písmena OΝΖAC**OΖ, což lze doplnit na OΝΖACΛΑOZ a patrně znamená cyrilský zápis řeckého jména ho Izaslaos. Na rubu jsou písmena ГРΑΔ*****, což lze doplnit na ГРΑΔΠΛΤСΚ (Grad Pltsk).

Děti[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. A. V. Ėkzempli︠a︡rskiĭ: Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ24373668.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ottův slovník naučný, heslo Izjaslav. Sv. 12, str. 966
  • Alexejev L. V.: Polacká zem // Staroruská knížectví X-XII století. Moskva 1975.
  • Zagaruľski E. M.: Západní Rus: ІХ–ХІІІ století. Minsk 1998.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]