Brecon Beacons

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Brecon Beacons
Bannau Brycheiniog
nejvyšší hora pohoří a Pen y Fan - 886 m
Nejvyšší bod886 m n. m. (Pen y Fan)

Podřazené
jednotky
Black Mountains, Black Mountain

SvětadílEvropa
StátSpojené královstvíSpojené království Spojené království (Wales)
Map
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
pohled na vrchol Cribyn - 795 m

Brecon Beacons (velšsky Bannau Brycheiniog, v překladu Brekonské strážní věže) je pohoří ležící v jihovýchodním Walesu. Nejvyšším vrcholem hor je Pen y Fan (886 m).

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Brecon Beacons se rozkládá kolem městečka Brecon asi 70 km severně od Cardiffu v jižním Walesu. Oblast směrem na západ Brecon Beacons je známá jako Fforest Fawr (Velký prales), a byl vyhlášen organizací UNESCO jako geopark v roce 2005.

Členění[editovat | editovat zdroj]

Pohoří se topograficky dá rozdělit do tří skupin. Black mountain na západě, Central Brecon Beacons, kde se nalézá i nejvyšší vrchol a Black mountains na východě.

Vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Nejvyššími vrcholy jsou:

Národní park[editovat | editovat zdroj]

Vodopády Ystradfellte

Národní park zde byl vyhlášen v roce 1957, jako poslední ze tří Waleských parků (Národní park Snowdonia je nejstarší, vyhlášen byl v roce 1951). Park zaujímá plochu 1344 km². Chrání rozsáhlé listnaté lesy, dlouhá údolí, velká vřesoviště, jezera, vodopády, bohatou floru. Z fauny zde dominují hlavně draví ptáci. Park je známý také svými vodopády, včetně 27 metrů vysokého Henrhyd Waterfall a vodopády Ystradfellte. Známé jsou také zdejší jeskyně jako Ogof Ffynnon Ddu.

Turismus[editovat | editovat zdroj]

22. května 2005 byla otevřena cesta přetínající celý park Brecon Beacons v délce 100 mil. Cesta se jmenuje Beacons Way a jde z Abergavenny přes Crickhowell. Na konci jsou vesnice Bethlehem a Carmarthenshire. Populární aktivity v parku zahrnují turistiku, cyklistiku, jízdu na koni, plavbu, windsurfing, kanoistiku, rybolov, horolezectví a jeskyňářství.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]