Bratři Dardennové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bratři Dardennové na Festivalu v Cannes 2009

Bratři Dardennové jsou belgičtí scenáristé a filmoví režiséři, kteří své originální sociálně-psychologické filmy většinou realizují společně. Získali dvakrát Zlatou palmu v Cannes a řadu dalších ocenění.

Život[editovat | editovat zdroj]

Bratři Jean-Pierre Dardenne (* 21. dubna 1951, Engis u Lutychu) a Luc Dardenne (* 10. března 1954, Awirs u Lutychu) vyrůstali na průmyslovém předměstí Seraing, Jean-Pierre vystudoval dramaturgii v Bruselu, Luc filosofii v Lutychu. Po studiu pracovali v cementárně a přitom natočili několik snímků z továrního prostředí.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Po setkání s monackým producentem Armandem Gatti se rozhodli pro filmovou dráhu a založili společnost Dérives, která dělá dokumentární televizní filmy. Roku 1978 natočili dokumentární film „Slavičí zpěv“ o belgickém odboji za války, roku 1987 hraný film „Falsch“ a 1992 „Myslím na vás“. Mezinárodní pozornost vzbudil film „Slib“ (1996) o ilegálních imigrantech a film „Rosetta“ o dívce, která shání práci (2002), získal v Zlatou palmu na festivalu v Cannes, stejně jako film „Dítě“ (2005).[1] Film „Mlčení Lorny“ z roku 2008 pojednává o mladé imigrantce, která se kvůli občanství fingovaně provdá a stejně jako předchozí filmy představuje složité vztahy lidí na okraji. Film „Kluk na kole“ sleduje dospívání chlapce ve velmi drsných podmínkách dnešní společnosti a získal cenu Zlatý glóbus a Evropskou filmovou cenu cenu za nejlepší scénář.[2]

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]