Bonprix

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
bonprix Handelsgesellschaft mbH
Logo
Logo
Základní údaje
Právní forma GmbH
Datum založení květen 1986, Hamburk
Sídlo Hamburk, Německo
Adresa sídla Hamburk, Německo
Klíčoví lidé
  • Kai Heck
  • Rien Jansen
  • Markus Fuchshofen
  • Richard Gottwald
Charakteristika firmy
Oblast činnosti vícekanálový obchod
Produkty Móda
Obrat 1,432 miliardy eur (2015/2016)
Zaměstnanci 3000
Mateřská společnost Otto (GmbH & Co KG)
Identifikátory
Oficiální web www.bonprix.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

bonprix je německá firma zabývající se zásilkovým obchodem v odvětví oděvního průmyslu. Firma byla založena v roce 1986 v Hamburku jako dceřiná společnost Otto Group. Produktový sortiment bonprix zahrnuje dámské, pánské a dětské oblečení, a také textilní výrobky a potřeby pro domácnost.

Firmensitz bonprix.jpg

Firmu bonprix zastupují čtyři členové představenstva: Dr. Kai Heck, Rien Jansen, Dr. Markus Fuchshofen a Dr. Richard Gottwald. Společnost zaměstnává 3000 zaměstnanců [1] na celém světě.

Na českém trhu zastupuje značku polská společnost bonprix Sp. z o.o.

Historie firmy[editovat | editovat zdroj]

Firmu bonprix založili v roce 1986 Hans-Joachim Mundt a Michael Newe. V roce 1988 se k nim připojil Josef Teeken. V roce 1989 obrat společnosti poprvé překročil 1 mil. německých marek. Několik týdnů po zahájení činnosti uvedl bonprix na trh první katalog. Měl sotva 32 stran – v současné době sestávají katalogy bonprix z více než 200 stran.

Od roku 1997 podniká bonprix na internetu, odkud aktuálně pochází více než 50% objednávek firmy. Od roku 1999 vzniká síť salónů bonprix – zpočátku v severním Německu. Oděvní podnik má více než 70 obchodů v Německu a přes 30 v Rakousku, Švýcarsku a v Itálii.

Na českém trhu vlastní firma internetový obchod od roku 2004. V roce 2016 navštěvovalo internetový obchod bonprix každý měsíc více než 1 mil. uživatelů.[2]

Činnost[editovat | editovat zdroj]

bonprix uplatňuje od konce 90. let strategii vícekanálového prodeje. 4 kanály činnosti bonprix jsou: e-commerce, katalog, síť maloobchodních prodejen a teleshopping. Dnes má internetový obchod 30 milionů zákazníků v 29 zemích světa, z toho 9,5 mil. v Německu, kde je jedním z 10 největších. S obratem 1,432 miliardy euro v roce 2015/16 patří bonprix rovněž k nejvýznamnějším společnostem skupiny Otto.

Od roku 1991 realizuje bonprix strategii expanze do jiných evropských zemí. V současné době firma působí ve 29 zemích, včetně České republiky.

Internetový obchod bonprix je dnes nejdůležitějším distribučním kanálem firmy. Nabízí okolo 30 tis. výrobků. Nositelem nabídky je také katalog, který podle údajů poskytnutých firmou oslovuje 2 mil. domácností v Česku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Otto Group: Bonprix. www.ottogroup.com [online]. [cit. 2017-05-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. E-shop bonprix s módními oděvy a zbožím do bytu. www.bonprix.cz [online]. [cit. 2017-05-08]. Dostupné online. (česky)