Boj u hájenky Zlatý jelen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Boj u hájenky Zlatý jelen
konflikt: druhá světová válka
Pomník na místě události
Pomník na místě události
trvání: 6. února 1945
místo: Ždánický les, jižní Morava
Zeměpisné souřadnice:
výsledek: úspěch partyzánů
strany
Československo Českoslovenští partyzáni Nacistické NěmeckoNacistické Německo Nacistické Německo
Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
velitelé
Rudolf Venhuda Paul Dautert

síla
6 partyzánů 5 Němců a 9 četníků
ztráty
1 mrtvý a 2 ranění 1 raněný

Boj u hájenky Zlatý jelen byl ozbrojený střet skupiny partyzánů s německými policisty a protektorátními četníky. Šlo o první boj partyzánské skupiny Olga.

Nástin událostí[editovat | editovat zdroj]

Pomník Jiřímu Jirovskému

Na počátku roku 1945 vznikl v Nemochovicích partyzánský oddíl Olga. Jeho velení převzal Josef Houfek. Skupina okamžitě začala shánět od lesníků zbraně. Bylo získáno několik loveckých zbraní a oddíl se rozrůstal. Tato činnost však zalarmovala okupační síly v okolí.

Dne 6. února odpočívala skupina šesti partyzánů v hájence Zlatý jelen. Místní hajný, Stanislav Dunaj, s nimi spolupracoval. Když se však chystali k odchodu, objevila se u hájenky skupina příslušníků německého Jagdkommanda z Žarošic a protektorátních četníků. Začala přestřelka, v níž měli partyzáni nevýhodu jak početní, tak také ve vybavení. Povedlo se jim přesto způsobit těžké zranění četníku Petru Jahodovi. Během boje byl však raněn a poté na místě umučen německým Jagdkomandem[1] partyzán Jiří Jirovský a zraněni byli velitel skupiny Rudolf Venhuda a Ladislav Verner. Partyzáni se nakonec schovali do seníku a poté uprchli do Brankovic. Hajný Dunaj byl poté zatčen, ale válku přežil.

Po boji[editovat | editovat zdroj]

Tento střet ukázal, že využití loveckých zbraní je proti Němcům nevýhodné a oddíl začal ukořisťovat vojenské zbraně, a to především od maďarských vojáků. Po válce na místě vznikly dva pomníky. Na nějakou dobu se do hájenky vrátil hajný Dunaj, ale brzy ji opustil. V šedesátých letech pak byla budova zbourána. Pamětní deska Jiřímu Jirovskému, zakládajícímu členu skautského vodáckého oddílu v Kroměříži, byla umístěna na jejich loděnici u vodní elektrárny Strž.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.brezovylistek.cz/2-josef-chvila-cervanek-11.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]