Blefaroplastika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Modrá linie představuje plán vedení incise na kůži horního víčka

Blefaroplastika (blefaronřec. oční víčko), neboli plastika očních víček, je plastická operace, jejímž cílem je odstranění vad a deformit očních víček a estetická úprava obličeje. Blefaroplastika řeší funkční a kosmetické problémy v oblasti dutiny očnicové (orbity) vyříznutím, odstraněním, přesunutím (nebo kombinací obojího) přebytků kožní a tukové tkáně.

Horní víčka jsou častěji namáhána, a vzniká na nich tedy i větší kožní převis, po jehož odstranění dochází k odlehčení v oblasti očí. V případě dolních víček nejde tak o přebytky kůže, jako spíše o tukové prolapsy spojené s otoky a kruhy pod očima.[1][1]

Operativním cílem blefaroplastiky je obnovení správné funkce postiženého očního víčka estetická úprava obličeje v oblasti očí. Obvyklá korekce nebo změna (nebo obojí) se týká horních i dolních víček a okolních tkání v oblasti obočí, nad kořenem nosu, v horní části líček.

Indikace[editovat | editovat zdroj]

Blefaroplastiku podstupují pacienti, kteří trpí pocitem viditelných projevů stárnutí pleti, mají dojem, že vypadají starší, unavenější než jejich vrstevníci. S věkem přirozeně dochází ke snižování pružnosti kůže a vytváření kožních nadbytků na víčkách, kde je kůže tenká a jemná. Dalším důvodem pro operaci je důvod zdravotní, kdy kožní převisy a tukové váčky výrazně omezují vidění pacientů a představují tak funkční poruchu.

Postupy[editovat | editovat zdroj]

Transkonjunktivální plastika dolních víček s odběrem tukové tkáně očnice

Při korekci víček se používají dva druhy zákroků: klasická chirurgická metoda nebo zákrok pomocí laseru. Laserový zákrok je vhodná pro pacienty s tukovými prolapsy v oblasti dolních víček, u kterých není větší nadbytek kůže. Při klasické chirurgické operaci dojde k odstranění nadbytečné kůže i podkožního tuk. Konkrétní metodu stanoví lékař během předoperační konzultace. Zákrok je bezbolestný, provádí se v místním znecitlivění a trvá cca 45 minut u obou horních víček, u dolních víček cca 55 minut.

Klasická chirurgická operace[editovat | editovat zdroj]

Zákrok se obvykle provádí ambulantně v lokální nestezii. Pacient si může vybrat, zda podstoupí operaci horních i dolních víček najednou nebo postupně. Chirurg provede řez na horních víčkách tak, aby výsledná jizva byla uložena v přirozeném záhybu víčka. Na dolním víčku se řez vede těsně pod řasami. Lékař odstraní nadbytek kůže i podkožního tuku. Nakonec ránu zašije jemným stehem, který vám odstraní po týdnu.

Laserová operace[editovat | editovat zdroj]

Díky této metodě se minimalizuje krvácení i vznik jizev. Operačním přístupem přes sliznici dolního víčka se nejprve redukují tukové váčky a posléze se kůže dolního víčka ošetří laserem. Díky tomu se kůže dokonale vypne. Nic není třeba šít. Po ošetření počítejte je nutná jednodenní hospitalizace.[2]

Průběh[editovat | editovat zdroj]

Odebraná tuková tkáň a převislá kožní řasa po blefaroplastice

Před operací[editovat | editovat zdroj]

Před operací absolvuje pacient konzultaci u plastického chirurga, který zhodnotí, zda je vhodným kandidátem a vysvětlí, jakou metodu operace doporučuje. Pacient dále musí absolvovat oční vyšetření, které vyloučí kontraindikace operace (ptózu - pokles očního víčka, lagoftalmus – nedokonalý uzávěr oční štěrbiny s následným vystavením oka trvalému působení zevních vlivů a vysychání, syndrom suchého oka, infekce v oku).

Po operaci[editovat | editovat zdroj]

Po operaci jsou časté drobné krevní podlitiny a otoky, které vymizí do 14 dnů, zarudnutí způsobené laserovou operací po 3 týdnech. Dočasně mohou být oči citlivější na světlo a zvýšeně slzet. 6 týdnů po operaci by se pacient měl vyhýbat slunečnímu záření a nosit sluneční brýle. První dva týdny je důležité vynechat fyzickou aktivitu, pobyt v prašném prostředí, ránu nemáčet, přikládat chladivé obklady. Od 10. dne po operaci je možné používat make-up a po měsíci se pacient může vrátit ke sportovním aktivitám. Výsledek operace začíná být patrný již týden po operaci, úplný asi za 6 měsíců.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Plastická operace očních víček: Blefaroplastika | mediest.cz. www.mediest.cz [online]. [cit. 2019-05-20]. Dostupné online. 
  2. Jaké problémy řeší laserová blefaroplastika? [online]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.