Blefaroplastika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Modrá linie představuje plán vedení incise na kůži horního víčka

Blefaroplastika (blefaronřec. oční víčko), neboli plastika očních víček, je plastická operace, jejímž cílem je odstranění vad a deformit očních víček a estetická úprava obličeje. Blefaroplastika řeší funkční a kosmetické problémy v oblasti dutiny očnicové (orbity) vyříznutím, odstraněním, přesunutím (nebo kombinací obojího) přebytků kožní a tukové tkáně.

Horní víčka jsou častěji namáhána, a vzniká na nich tedy i větší kožní převis, po jehož odstranění dochází k odlehčení v oblasti očí. V případě dolních víček nejde tak o přebytky kůže, jako spíše o tukové prolapsy spojené s otoky a kruhy pod očima.[1][1]

Operativním cílem blefaroplastiky je obnovení správné funkce postiženého očního víčka estetická úprava obličeje v oblasti očí. Obvyklá korekce nebo změna (nebo obojí) se týká horních i dolních víček a okolních tkání v oblasti obočí, nad kořenem nosu, v horní části líček.

Indikace[editovat | editovat zdroj]

Blefaroplastiku podstupují pacienti, kteří trpí pocitem viditelných projevů stárnutí pleti, mají dojem, že vypadají starší, unavenější než jejich vrstevníci. S věkem přirozeně dochází ke snižování pružnosti kůže a vytváření kožních nadbytků na víčkách, kde je kůže tenká a jemná. Dalším důvodem pro operaci je důvod zdravotní, kdy kožní převisy a tukové váčky výrazně omezují vidění pacientů a představují tak funkční poruchu.

Postupy[editovat | editovat zdroj]

Transkonjunktivální plastika dolních víček s odběrem tukové tkáně očnice

Při korekci víček se používají dva druhy zákroků: klasická chirurgická metoda nebo zákrok pomocí laseru. Laserový zákrok je vhodná pro pacienty s tukovými prolapsy v oblasti dolních víček, u kterých není větší nadbytek kůže. Při klasické chirurgické operaci dojde k odstranění nadbytečné kůže i podkožního tuk. Konkrétní metodu stanoví lékař během předoperační konzultace. Zákrok je bezbolestný, provádí se v místním znecitlivění a trvá cca 45 minut u obou horních víček, u dolních víček cca 55 minut.

Klasická chirurgická operace[editovat | editovat zdroj]

Zákrok se obvykle provádí ambulantně v lokální nestezii. Pacient si může vybrat, zda podstoupí operaci horních i dolních víček najednou nebo postupně. Chirurg provede řez na horních víčkách tak, aby výsledná jizva byla uložena v přirozeném záhybu víčka. Na dolním víčku se řez vede těsně pod řasami. Lékař odstraní nadbytek kůže i podkožního tuku. Nakonec ránu zašije jemným stehem, který vám odstraní po týdnu.

Laserová operace[editovat | editovat zdroj]

Díky této metodě se minimalizuje krvácení i vznik jizev. Operačním přístupem přes sliznici dolního víčka se nejprve redukují tukové váčky a posléze se kůže dolního víčka ošetří laserem. Díky tomu se kůže dokonale vypne. Nic není třeba šít. Po ošetření počítejte je nutná jednodenní hospitalizace.[2]

Průběh[editovat | editovat zdroj]

Odebraná tuková tkáň a převislá kožní řasa po blefaroplastice

Před operací[editovat | editovat zdroj]

Před operací absolvuje pacient konzultaci u plastického chirurga, který zhodnotí, zda je vhodným kandidátem a vysvětlí, jakou metodu operace doporučuje. Pacient dále musí absolvovat oční vyšetření, které vyloučí kontraindikace operace (ptózu - pokles očního víčka, lagoftalmus – nedokonalý uzávěr oční štěrbiny s následným vystavením oka trvalému působení zevních vlivů a vysychání, syndrom suchého oka, infekce v oku).

Po operaci[editovat | editovat zdroj]

Po operaci jsou časté drobné krevní podlitiny a otoky, které vymizí do 14 dnů, zarudnutí způsobené laserovou operací po 3 týdnech. Dočasně mohou být oči citlivější na světlo a zvýšeně slzet. 6 týdnů po operaci by se pacient měl vyhýbat slunečnímu záření a nosit sluneční brýle. První dva týdny je důležité vynechat fyzickou aktivitu, pobyt v prašném prostředí, ránu nemáčet, přikládat chladivé obklady. Od 10. dne po operaci je možné používat make-up a po měsíci se pacient může vrátit ke sportovním aktivitám. Výsledek operace začíná být patrný již týden po operaci, úplný asi za 6 měsíců.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Plastická operace očních víček: Blefaroplastika | mediest.cz. www.mediest.cz [online]. [cit. 2019-05-20]. Dostupné online. 
  2. Jaké problémy řeší laserová blefaroplastika? [online]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Star of life2.svg
Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.