Bitva u Annabergu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bitva u Annabergu
Konflikt:
Slezsko v roce 1905
Slezsko v roce 1905
Trvání: 21. května 1921 - 26. května 1921
Naplánováno: {{{plánováno}}}
Cíl: {{{cíl}}}
Místo: Annaberg (Hora svaté Anny), Horní Slezsko, Německá říše
Casus belli: {{{příčina}}}
Výsledek: Vítězství Německé říše
Změny území: {{{Území}}}
Strany
Polsko Polská republika Německá říše Německá říše
Velitelé
Polsko Maciej hr. Mielżyński
(Mathias von Brudzewo-Mielzynski)
Německá říše Karl Höfer
Německá říše Bernhard von Hülsen
Síla
900
Ztráty
120
{{{poznámky}}}

Bitva u Annabergu (německy: Sturm auf den Annaberg, polsky: Bitwa o Górę Św. Anny) byla největší bitva ze slezských povstání. Bitva probíhala od 21. do 26. května 1921 na území obce Annaberg jihovýchodně od města Oppeln (dnešní Opole) v Horním Slezsku, tehdejší součásti Německé říše (tzv. Výmarské republiky).

Předehra[editovat | editovat zdroj]

Podle versailleské smlouvy muselo Německo omezit armádu jen na 100 000 vojáků. Existoval však Freikorps, který pomáhal vládě, ale byl na ní nezávislý. Freikorps často neuposlechl příkaz vlády a dal se do boje, zejména proti skupinkám komunistů nebo polským vzbouřencům na východě země.

30. dubna 1921 polsko-slezští úředníci v čele s Wojciechem Korfantym chtěli získat území Horního Slezska pro Polsko. Uspořádal se plebiscit a v něm vyšla najevo vůle obyvatel Horního Slezska zůstat v Německu. Proněmecký výsledek plebiscitu však nebyl výrazný, a proto se Polsko rozhodlo jednat. 3. května ve 3 hodiny ráno polské síly začaly ofenzivu a v následujícím čase tlačily malé německé jednotky k západu. 4. května dosáhly linie řeky Odry a zmocnily se 400 metrů vysokého strategicky dobře položeného kopce u obce Annaberg.

Do Annabergu se postupně dostávaly německé vojenské skupiny z ostatních částí Německa, aby zahájily protiútok. Mezi tím vojenské jednotky posiloval Freikorps, jehož početní stav dosáhl 1 650 mužů. Nebyli to však civilisté ale zkušení vojáci z první světové války pod velením podplukovníka Alberta von Beckha. Mezi nově příchozími německými vojáky byli i budoucí vysoce postavení představitelé nacistického Německa, včetně Seppa Dietricha (který se vyznamenal v této bitvě), Rudolfa Hösse, Edmunda Heinese, Beppa Römera a Petera von Heydebrecka, který se později stal hrdinou bitvy u Annabergu. Německé síly se skládaly také z několika studentů z bavorského města Erlangen, kteří se dobrovolně přihlásili a z Bojové organizace Horního Slezska (tzv. Sebeobrana). Ačkoliv polské síly převyšovaly počtem německé vojáky v regionu, německé jednotky bitvu stejně vyhrály, protože polští vojáci neměli takové zkušenosti a mnozí z nich byli pouze civilisté.

Následky[editovat | editovat zdroj]

Německý meziválečný amfiteátr, na vrchu je monument z povstání proti komunismu[zdroj?]

25. května se rozhodlo o mírovém jednání a den poté polské síly přestaly bojovat. Několik šarvátek proběhlo ještě kolem 4. a 6. června, ale i v nich Němci znovu porazili polské síly.

Sporné území Horního Slezska bylo postupně rozděleno mezi dvě země – Německo a Polsko. Město Annaberg zůstalo v Německu až do roku 1945, kdy se v Postupimské dohodě stalo součástí Polska, poté se přejmenovalo.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]