Bitva o Tarawu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šablona:Válka Bitva o Tarawu byla jedním ze střetnutí Druhé světové války v rámci války v Tichomoří. Hlavní boje se odehrály v období od 20. do 23. listopadu 1943 na ostrůvku Betio v západním rameni atolu Tarawa. Vyčištění celého atolu pak trvalo až do 28. listopadu.

Mapa ostrůvku Betio s vyznačenými invazními plážemi

Po několikadenním bombardování vylodilo americké Úkolové uskupení 53 (Task Force 53) na ostrově Betio 18 600 vojáků. Vybudovaná síť bunkrů na Betiu obsazená 4800 japonskými obránci odolala přípravnému bombardování. Vylodění bylo rušeno odhodlanou posádkou a také tím, že vyloďovací plavidla se nedokázala dostat přes pobřežní útesy obklopující ostrov. To znamenalo, že se útočící vojáci museli dlouho brodit přes mělčiny a stali se tak lehkým cílem pro střílející obránce. Ostrov byl dobyt 23. listopadu a padlo při tom přes 1000 amerických vojáků. Z japonské posádky ostrova přežilo pouhých 110 mužů.

Během této operace byl také americkou 27. pěší divizí dobyt blízký atol Makin.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Battle of Tarawa na anglické Wikipedii. Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Bitva o Tarawu na Wikimedia Commons

Šablona:Link FA Šablona:Link FA