Biewer teriér

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Biewer teriér
Biewer teriér
Biewer teriér
Základní informace
Země původuNěmeckoNěmecko Německo
VyužitíSpolečenský pes
Tělesná charakteristika
Hmotnost1,8 - 3,2 kg
Výška †cca 23 cm
Barvačerná, zlatá a bílá
Klasifikace a standard
Skupina FCINeuznaná plemena
† výška uváděna v kohoutku

Biewer teriér (původně Biewer Yorkshire á la Pom Pon) je v České republice Mezinárodní kynologickou federací (FCI) neuznané plemeno psa z Německa, které je dnes chováno po celém světě a ve většině státech je toto plemeno uznané (FCI).

Původ a historie[editovat | editovat zdroj]

První biewer teriér se narodil údajně 20. ledna 1984 rodině Biewerů z Hirschfeldu.[1] Z důvodu genetické mutace z otcovy strany se na srsti štěňat objevily bílé skvrny. Manželé Biewrovi, Gertruda a Werner, byli tak nadšení tímto psem, že selekcí začali šlechtit psy jemu podobné. Vytvořené plemeno pojmenovali Biewer Yorkshire á la Pom Pon. Až později plemeno získalo název biewer teriér. První klub biewer teriérů byl založen v březnu 2003.[2]

Biewer teriér na agility

Známými příbuznými biewer teriérů jsou i skotský teriér, skye teriér, cairn teriér nebo west highland white teriér. V České republice je toto plemeno poměrně rozšířené a nachází se zde i několik chovatelských stanic. Jak lze předpokládat již z původu plemene, v Evropě je rozšířen více než v USA. Jak ve své domovině, tak v okolních státech kluby usilují o čistokrevnou rasu a uznání FCI po celém světě.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Tříbarevná varianta yorkšírského teriéra. Přítomnost bílé barvy je zásadní, zlaté či hnědé znaky se mohou nacházet pouze na hlavě. Srst je rovná, nikdy se nevlní. Uprostřed těla se nalézá charakteristická pěšinka.

Hlava je poměrně malá a plochá, čelo nesmí být příliš výrazné. Poměrně malé uši jsou vztyčené, ve tvaru obráceného V a velikostí odpovídají celkové velikosti psa. Skus by měl být nůžkový, ale je tolerován i skus klešťový.

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Bystrý, energický pes — typický zástupce toy (malých) teriérů. Oddaný, loajální pes, často silně fixován na svého pána. Je hravý a mrštný. Pokud má možnost, je velmi učenlivý. Základní výchova je nutností – jako ostatní teriéři, i on trpí jistou dávkou tvrdohlavosti a dominantnosti.

Protože je toto plemeno silně společenské, je možné jej chovat ve smečce s jinými psy, avšak díky malému vzrůstu je vhodnější chovat jej s plemeny stejné velikosti. S jinými zvířaty většinou dobře nevychází.

Děti mu nevadí a leckteré dětské hrátky přetrpí, ale je nutné děti seznámit s tím, že se jedná o psa křehké konstrukce, který se lehko zraní. Je to dobrý hlídač, protože na každého nezvaného hosta upozorní štěkotem a dokáže i oddaně bránit svoji rodinu a majetek, i když příliš neimponuje velikostí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. www.strihanipsunavarova.cz - Trochu jiný jorkšír. www.strihanipsunavarova.cz [online]. [cit. 2014-05-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-05-04. 
  2. http://york-biewer-terier.cz/?page_id=122 [online]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]