Betsy Rossová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Betsy Rossová představuje Washingtonovi první návrh americké vlajky, obraz Edwarda PercyMorana

Betsy Rossová (1. ledna 175230. ledna 1836) byla americká švadlena, která údajně ušila první americkou vlajku.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se ve Philadelphii jako Elizabeth Griscomová, byla osmá ze sedmnácti dětí, vyrůstala ve kvakerské rodině, vyučila se u čalouníka Williama Webstera, v roce 1773 se vdala za svého spoluučně Johna Rosse, čímž byla vyloučena z kvakerské církve. Mladý pár si zařídil vlastní čalounictví a vstoupil do episkopální církve a začali chodit do kostela Christ Church, kam chodil také George Washington a jeho rodina. John Ross krátce poté zemřel ve válce za nezávislost při výbuchu muničního skladu. Podruhé se vdala v roce 1777 za Josepha Ashburna, který byl zajat Brity a uvězněn, měla s ním jednu dceru, v roce 1783 se vdala potřetí za Johna Claypoola, se kterým měla pět dcer. Claypoole zemřel v roce 1817, Rossová vedla čalounictví ještě asi deset let, a když oslepla, žila s jednou ze svých dcer v Abingtonu a ve Philadelphii.

Legenda[editovat | editovat zdroj]

Podle legendy, kterou poprvé publikoval v roce 1870 vnuk Rossové William J. Canby, si u ní v červenci 1776 George Washington, Robert Morris a příbuzný Betsy Rossové a státník George Ross objedali vlajku, Rossová k jejich návrhům měla několik připomínek (mj. náhrada původních šesticípých hvězd za pěticípé).

Legenda není doložena a vychází z ústní tradice rodiny Rossové, je však jedním ze symbolů americké historie a domnělý dům Betsy Rossové ve Philadelphii je jednou z nejnavštěvovanějších památek tohoto města.