Bernard Nathanson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bernard Nathanson
Bernard Nathanson on After Dark in 1997.jpg
Narození 31. července 1926
New York
Úmrtí 21. února 2011 (ve věku 84 let)
New York
Příčina úmrtí rakovina
Alma mater McGillova univerzita
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Prof. Bernard Nathanson (* 31. července 1926 v New Yorku21. února 2011) byl americký lékař, gynekolog, zpočátku pro-potratový a později naopak proti-potratový (pro-life) aktivista. Je autorem řady dokumentárních filmů a publikací o interrupcích a prosazování prointerrupčních úprav amerických zákonů, na čemž se původně významně podílel.

Původně jeden z nejvýznamnější propotratových aktivistů v USA, spoluzakladatel National Association for Repeal of Abortion Law a Abortion Rights Action League, specialista na provádění interrupcí (dle vlastních slov provedl osobně na 75 000 interrupcí, z toho jednu na svém vlastním dítěti) a ředitel newyorské Center for Reproductive and Sexual Health (tehdy největší interrupční klinika na světě). V 70. letech po nástupu ultrazvukových diagnostických zařízení postupně omezil provádění potratů na vážné lékařské indikace a v roce 1979 je přestal vykonávat úplně.

V roce 1984 s jedním kolegou vytvořil dokumentární film Němý výkřik, v němž je pomocí ultrazvuku zobrazeno provedení interrupce na 12 týdenním plodu. Později vytvořil další film Zatmění rozumu, který podrobně zobrazuje interrupci 20 týdenního plodu.

Bernard Nathanson byl etnicky Žid, ale v dospělosti nebyl věřícím židem a označoval se za ateistu. V 90. letech konvertoval k římskému katolicismu.[1]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Knihy[editovat | editovat zdroj]

Filmové dokumenty[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]