Bernard Nathanson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bernard Nathanson
Narození 31. července 1926
New York
Úmrtí 21. února 2011 (ve věku 84 let)
New York
Alma mater McGillova univerzita
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Prof. Bernard Nathanson (* 31. července 1926 v New Yorku21. února 2011) byl americký lékař, gynekolog, zpočátku pro-potratový a později naopak proti-potratový (pro-life) aktivista. Je autorem řady dokumentárních filmů a publikací o interrupcích a prosazování prointerrupčních úprav amerických zákonů, na čemž se původně významně podílel.

Původně jeden z nejvýznamnější propotratových aktivistů v USA, spoluzakladatel National Association for Repeal of Abortion Law a Abortion Rights Action League, specialista na provádění interrupcí (dle vlastních slov provedl osobně na 75 000 interrupcí, z toho jednu na svém vlastním dítěti) a ředitel newyorské Center for Reproductive and Sexual Health (tehdy největší interrupční klinika na světě). V 70. letech po nástupu ultrazvukových diagnostických zařízení postupně omezil provádění potratů na vážné lékařské indikace a v roce 1979 je přestal vykonávat úplně.

V roce 1984 s jedním kolegou vytvořil dokumentární film Němý výkřik, v němž je pomocí ultrazvuku zobrazeno provedení interrupce na 12 týdenním plodu. Později vytvořil další film Zatmění rozumu, který podrobně zobrazuje interrupci 20 týdenního plodu.

Bernard Nathanson byl etnicky Žid, ale v dospělosti nebyl věřícím židem a označoval se za ateistu. V 90. letech konvertoval k římskému katolicismu.[1]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Knihy[editovat | editovat zdroj]

Filmové dokumenty[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dr. Nathanson Shares Conversion Story at Christendom

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]