Berberosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Berberosaurus

alternativní popis obrázku chybí
Abelisaurus, příbuzný berberosaura
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: Theropoda
Infrařád: Ceratosauria
Nadčeleď: Abelisauroidea
Rod: Berberosaurus
Allain et al., 2007
Binomické jméno
Berberosaurus liassicus
Allain et al., 2007
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Berberosaurus („Berberský ještěr“) je rod abelisauroidního teropodního dinosaura, který žil na území dnešního Maroka v období spodní jury (stupně Pliensbach a Toark).

Berberosaurus je dosud nejstarším a nejprimitivnějším známým abelisauroidem a byl popsán na základě nekompletních poskraniálních pozůstatků objevených v pohoří (Velký) Atlas. Fosílie nedospělého (subadultního) typového exempláře byly zevrubně prozkoumány až při sérii expedic do pohoří Atlas na počátku desetiletí. Jak se zjistilo v průběhu výzkumu, fosílie byly poznamenány pozdější tektonickou aktivitou.

Berberosaurus se pohyboval jako všichni ostatní teropodi po dvou zadních končetinách. Nepatřil k velkým teropodům, jeho stehenní kost měřila odhadem 50,5 cm, což vypovídá o délce kolem 5 metrů (plně dospělý exemplář by však byl větší). Berberosaurus žil ve stejném ekosystému jako například sauropod Tazoudasaurus a další, dosud nepopsaný drobný marocký teropod (v současné době je zkoumán).

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Allain, Ronan; Tykoski, Ronald; Aquesbi, Najat; Jalil, Nour-Eddine; Monbaron, Michel; Russell, Dale; and Taquet, Phillipe (2007). "A basal abelisauroid from the late Early Jurassic of the High Atlas Mountains, Morocco, and the radiation of ceratosaurs". Journal of Vertebrate Paleontology 27 (3): 610–624.
  • Tykoski, Ronald B.; and Rowe, Timothy (2004). "Ceratosauria", in Weishampel, David B.; Dodson, Peter; and Osmólska, Halska (eds.): The Dinosauria, Second Edition, Berkeley: University of California Press, 47–70. ISBN 0-520-24209-2.
  • Paul, Gregory S. (1988). Predatory Dinosaurs of the World. New York: Simon & Schuster, 266. ISBN 0-671-61946-2.
  • Paul, Gregory S. (1988). Predatory Dinosaurs of the World. 268.