Berberosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxBerberosaurus
Stratigrafický výskyt: Spodní jura, asi před 185 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Abelisaurus, příbuzný berberosaura
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Theropoda
Infrařád Ceratosauria
Nadčeleď Abelisauroidea
Rod Berberosaurus
Allain et al., 2007
Binomické jméno
Berberosaurus liassicus
Allain et al., 2007
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Berberosaurus („Berberský ještěr“) je rod abelisauroidního teropodního dinosaura, který žil na území dnešního Maroka v období spodní jury (stupně Pliensbach a Toark, asi před 185 miliony let).

Objev[editovat | editovat zdroj]

Berberosaurus je dosud nejstarším a nejprimitivnějším známým abelisauroidem a byl popsán na základě nekompletních poskraniálních pozůstatků objevených v pohoří Velký Atlas. Fosilie nedospělého (subadultního) typového exempláře byly zevrubně prozkoumány až při sérii expedic do pohoří Atlas na počátku desetiletí. Jak se zjistilo v průběhu výzkumu, fosilie byly poznamenány pozdější tektonickou aktivitou.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Berberosaurus se pohyboval jako téměř všichni ostatní teropodi po dvou zadních končetinách. Nepatřil k velkým teropodům, jeho stehenní kost měřila odhadem 50,5 cm, což vypovídá o délce kolem 5 metrů (plně dospělý exemplář by však byl větší, délka by činila asi 6,2 metru[1]). Gregory Paul odhadl v roce 2010 délku tohoto teropoda na 5 metrů a hmotnost na 300 kilogramů.[2]Berberosaurus žil ve stejném ekosystému jako například sauropod Tazoudasaurus a další, dosud nepopsaný drobný marocký teropod (v současné době je zkoumán).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.
  2. Paul, G. S. (2010). The Princeton Field Guide to Dinosaurs. Princeton University Press, str. 78 (anglicky)

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Allain, Ronan; Tykoski, Ronald; Aquesbi, Najat; Jalil, Nour-Eddine; Monbaron, Michel; Russell, Dale; and Taquet, Phillipe (2007). "A basal abelisauroid from the late Early Jurassic of the High Atlas Mountains, Morocco, and the radiation of ceratosaurs". Journal of Vertebrate Paleontology 27 (3): 610–624.
  • Tykoski, Ronald B.; and Rowe, Timothy (2004). "Ceratosauria", in Weishampel, David B.; Dodson, Peter; and Osmólska, Halska (eds.): The Dinosauria, Second Edition, Berkeley: University of California Press, 47–70. ISBN 0-520-24209-2.
  • Paul, Gregory S. (1988). Predatory Dinosaurs of the World. New York: Simon & Schuster, str. 266. ISBN 0-671-61946-2.