Berberosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxBerberosaurus
Stratigrafický výskyt: Spodní jura, asi před 185 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Abelisaurus, příbuzný berberosaura
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Theropoda
Infrařád Ceratosauria
Nadčeleď Abelisauroidea
Rod Berberosaurus
Allain et al., 2007
Binomické jméno
Berberosaurus liassicus
Allain et al., 2007
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Berberosaurus („Berberský ještěr“) je rod abelisauroidního teropodního dinosaura, který žil na území dnešního Maroka v období spodní jury (stupně Pliensbach a Toark, asi před 185 miliony let).

Berberosaurus je dosud nejstarším a nejprimitivnějším známým abelisauroidem a byl popsán na základě nekompletních poskraniálních pozůstatků objevených v pohoří (Velký) Atlas. Fosílie nedospělého (subadultního) typového exempláře byly zevrubně prozkoumány až při sérii expedic do pohoří Atlas na počátku desetiletí. Jak se zjistilo v průběhu výzkumu, fosílie byly poznamenány pozdější tektonickou aktivitou.

Berberosaurus se pohyboval jako všichni ostatní teropodi po dvou zadních končetinách. Nepatřil k velkým teropodům, jeho stehenní kost měřila odhadem 50,5 cm, což vypovídá o délce kolem 5 metrů (plně dospělý exemplář by však byl větší). Berberosaurus žil ve stejném ekosystému jako například sauropod Tazoudasaurus a další, dosud nepopsaný drobný marocký teropod (v současné době je zkoumán).

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Allain, Ronan; Tykoski, Ronald; Aquesbi, Najat; Jalil, Nour-Eddine; Monbaron, Michel; Russell, Dale; and Taquet, Phillipe (2007). "A basal abelisauroid from the late Early Jurassic of the High Atlas Mountains, Morocco, and the radiation of ceratosaurs". Journal of Vertebrate Paleontology 27 (3): 610–624.
  • Tykoski, Ronald B.; and Rowe, Timothy (2004). "Ceratosauria", in Weishampel, David B.; Dodson, Peter; and Osmólska, Halska (eds.): The Dinosauria, Second Edition, Berkeley: University of California Press, 47–70. ISBN 0-520-24209-2.
  • Paul, Gregory S. (1988). Predatory Dinosaurs of the World. New York: Simon & Schuster, 266. ISBN 0-671-61946-2.
  • Paul, Gregory S. (1988). Predatory Dinosaurs of the World. 268.