Ben Hai

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ben Hai
Most Hien Luong
Most Hien Luong
Základní informace
Délka toku 100 km
Světadíl Asie
Pramen
Ústí
Protéká
Vietnam Vietnam (Quang Tri)
Úmoří, povodí
Jihočínské moře
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ben Hai (vietnamsky Sông Bến Hải) je řeka ve středním Vietnamu, v provincii Quang Tri. Tok řeky je dlouhý přibližně 100 km.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Řeka pramení v Annamském pohoří u hranic Vietnamu s Laosem a vlévá se do Jihočínského moře. Ben Hai teče ze západu na východ, těsně pod 17. rovnoběžkou, u hranic provincii Quang Tri s provincií Quang Binh. Na svém nejširším místě je Ben Hai široká přibližně 200 metrů.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Pamětní brána na mostě Hien Luong

Význam řeky Ben Hai je dán především tím, že v letech 19541975 tvořila demarkační čáru mezi Vietnamskou republikou (Jižním Vietnamem) a Vietnamskou demokratickou republikou (Severním Vietnamem). Na obou březích řeky bylo pásmo v šířce pěti kilometrů, známé jako demilitarizovaná zóna. Během Vietnamské války probíhaly okolo řeky silné boje.

Most Hien Luong[editovat | editovat zdroj]

V době rozdělení Vietnamu překračovala hlavní vietnamská severojižní silnice Ben Hai přes most Hien Luong, který byl postaven Francouzi v roce 1950. Po rozdělení Vietnamu byla severní část mostu nabarvena na rudo a jižní na žluto. V době Vietnamské války byl most Hien Luong byl poškozen americkým bombardováním a po Pařížských mírových smlouvách byl vedle mostu vybudován most nový.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]