Bearded kolie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bearded kolie
Bearded kolie
Bearded kolie
Základní informace
Země původuSpojené královstvíSpojené království Spojené království
SynonymaVousatá kolie
VyužitíSpolečenský pes
Průměrný věk12 - 14 let
Tělesná charakteristika
Hmotnost19–25kg
Výška †psi: 53–56 cm
feny: 51–53 cm
Barvasčerná
modrá
hnědá nebo plavá s bílými znaky
Klasifikace a standard
Skupina FCI1: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce FCI2: Ovčácká a pastevecká plemena
FCIstandard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Bearded kolie je staré plemeno ovčáckého psa, řadící se někam mezi pravé kolie a staroanglického ovčáka. Název bearded kolie byl poprvé zmíněn v roce 1891 a to v knize „The Dogs of Scotland“, jako plemeno byla uznána FCI v roce 1958.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Bearded kolie pravděpodobně patří mezi nejstarší plemena vůbec [1]. Původní vzhled se ale nezachoval, naopak, prošel mnoha změnami, proto je bearded kolie tak, jak ji známe dnes známá až od 16. století [2]. Pochází z Velké Británie, kde naháněla a hlídala stáda ovcí.

V 18. století byli popisovány dva typy bearded kolií; první, obyčejná, nevýrazná a hnědá beardie z Highlands užívaná ke shánění dobytka z hor a kopců. Druhá je beardie z Lowland, což je nížina. Pracovala jako honácký pes při přehánění stád na dobytčí trhy. Dnešní kolie je směskou obou dvou typů.

Vznik jména[editovat | editovat zdroj]

„Bearded“ je v překladu z angličtiny „vousatá“. Historie slova kolie, v angličtině collie, nám však zůstává záhadou. Může to být z keltského slova, které v překladu znamená „užitečný“ [3]. Druhou možností je, že toto slovo pochází od plemene ovcí Coalie, které bearded kolie pásly.

Chov v Česku[editovat | editovat zdroj]

První bearded kolie přijela do České republiky v roce 1981, kdy ji do Brna přivezli manželé Karenovi [1]. Jednalo se o modrou fenu Brunellas Blue dovezenou z Dánska [1]. Ta je také zakladatelkou chovu plemene v Česku. Proto se první chovatelská stanice jmenuje Modrá. Plemeno zde zastřešuje Klub chovatelů bearded kolií.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Je to velmi aktivní, temperamentní a inteligentní pes, vhodný pro sportovně založené lidi. Je inteligentní, ale citlivá na výchovu a při výcviku poněkud tvrdohlavější. Toto plemeno je známé pro velmi časté štěkání, čímž projevují radost, nadšení, vzrušení, výzvu pro nějakou činnost apod.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Bearded kolie v dnešní době potkáváme hlavně jako společníky, jakožto ovčácké psy je vídáme jen vzácně. Především se hodí na agility, pro které jsou při správném vedení velmi nadšené. Dále jsou vhodné pro canisterapii. Na počátku 21. století byly bearded collie zvoleny jako nejlepší canisterapeutický pes.

Péče[editovat | editovat zdroj]

Dlouhá srst potřebuje dostatečnou péči v podobě asi 1 hodinového učesání jednou za týden. Je nutné ji často pročesávat a chuchvalce srsti odstřihávat. Srst na obličeji je nutné zkracovat tak, aby nepadala do očí nebo používat spony.

Vyžadují hodně pohybu. Krom plavání jsou pro ně vhodné veškeré typy pohybu, od túr po psí sporty. V případě plavání je důležité psa neustále sledovat, zda se kvůli dlouhé srsti netopí. V případě, že mají málo pohybu a nemají zábavu se můžou stát stereotypní, v horším případě až agresivní.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]