Přeskočit na obsah

Běloruská národní technická univerzita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Běloruská národní technická univerzita
Беларускі нацыянальны тэхнічны ўніверсітэт, Беларускі дзяржаўны політэхнічны інстытут, Беларускі дзяржаўны інстытут сельскай гаспадаркі, Беларускі політэхнічны інстытут, Беларуская дзяржаўная політэхнічная акадэмія, Беларускі дзяржаўны політэхнічны інстытут, Беларускі дзяржаўны інстытут сельскай гаспадаркі, Беларускі політэхнічны інстытут, Беларуская дзяржаўная політэхнічная акадэмія a Беларускі нацыянальны тэхнічны ўнівэрсытэт
Logo univerzity
Logo
Rok založení1920
Typ školyveřejná
Počty akademiků
Studentů celkem28 000
Další informace
Zeměpisné souřadnice
ČlenstvíAsociace evropských univerzit
http://www.bntu.by/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Běloruská národní technická univerzita (BNTU) (bělorusky Беларускі нацыянальны тэхнічны універсітэт, rusky Белорусский национальный технический университет; zkr. BNTU) je hlavní technická univerzita v běloruském Minsku. Rektorem je Boris Chrustalev.

Univerzita byla založena v roce 1920 jako polytechnický institut, jehož cílem bylo připravit inženýry s vyšším vzděláním pro hlavní směry výrobní činnosti státu. V roce 1991 byla univerzita přejmenována na akademii Polytechniky. V roce 1997 získala status vedoucí technické univerzity v běloruském vzdělávacím systému. V roce 2002 univerzita získala svůj současný název.

Z počátku univerzita provozovala pět fakult: strojírenskou, stavební, kulturně-technickou, chemicko-technologickou, elektroizolační. Prvním rektorem byl jmenován Nikanor Kazimirovič Jaroševič. Učitelský sbor se skládal z 50 lidí. V prvním školním roce zde studovalo 305 studentů a 119 posluchačů přípravného oddělení. V září roku 1933 na univerzitě pracovalo 120 učitelů ve 20 katedrách a studovalo zde kolem 1200 studentů.

Na počátku 40. let 20. století se univerzita stala jednou z předních technických vysokých škol v Sovětském svazu. Počet učitelů se zvýšil na 180, včetně 19 profesorů. V letech 1933-1941 zde získalo vysokoškolský titul inženýr 2000 studentů.

  • Fakulta strojní
  • Fakulta mechaniko-technologická
  • Fakulta informačních technologie a robotiky
  • Fakulta dopravních komunikací
  • Fakulta technologického managementu a humanizace
  • Fakulta energitického stavebnictví
  • Fakulta energitická
  • Sportovně-technická fakulta
  • Fakulta marketingu, managementu, podnikání

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Белорусский национальный технический университет na ruské Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]