Børge Johan Schultz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Børge Johan Schultz
3. inspektor severního Grónska
Ve funkci:
1790–1797
PředchůdceJens Clausen Wille
NástupceClaus Bendeke

Narození24. července 1764
Ringsaker
NorskoNorsko Norsko
Úmrtí18. srpna 1826 (ve věku 62 let)
Østre Toten
NorskoNorsko Norsko
Profesestátní úředník
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Børge Johan Schultz (24. července 1764, Ringsaker18. srpna 1826, farma Breili, Østre Toten) byl norský státní úředník a grónský královský inspektor.

Život[editovat | editovat zdroj]

Børge Johan Schultz byl synem majora Christophera Jørgena Schultze (1725–1773) a Johanne Crantz Eegové (1739–1824).[1] Schultz pocházel z norské střední třídy a byl vzdělán doma. Poté pracoval v norských správních úřadech a v roce 1788 dokončil studium práv na Kodaňské univerzitě. V roce 1790 byl jmenován inspektorem Severního Grónska, kde vystřídal Jense Clausena Willeho.

Jeho předchůdce zanechal kolonii v dezolátním stavu kvůli své poněkud zasněné povaze a Schultz chtěl obnovit časy svého předchůdce a prvního inspektora Johana Friedricha Schwabeho, který kolonii vedl ještě do roku 1786. Během jeho působení se však vyskytly velké problémy, protože rybářské revíry se vyprázdnily a Anglie v nich také nadměrně lovila, takže v Grónsku vypukl hladomor a spor o mzdy, který se však Schultzovi podařilo vyřešit. Stejně jako Schwabe se zajímal o blaho Gróňanů, a proto umožnil chirurgovi Theodoru Christianu Eulnerovi, který byl placen ze Schwabeho fondu pomoci, pracovat v Grónsku.

Během svého funkčního období také inicioval změnu, která uvolnila grónský zákon o manželství, takže Evropané nyní mohli uzavírat sňatky i s Inuity. V roce 1796 požádal o odvolání z úřadu, které bylo následujícího roku přijato. Jeho nástupcem se stal Claus Bendeke, který předtím působil v jižním Grónsku a jehož úřad převzal Niels Rosing Bull. V roce 1800 byl po tříleté povinné přestávce jmenován soudním vykonavatelem v Østre Toten, Vandal a Biri. Po odchodu do důchodu v roce 1825 zůstal v Østre Toten, kde následujícího roku zemřel.[2][3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Børge Johan Schultz na německé Wikipedii.

  1. Schultz. moldeglimt.no [online]. [cit. 2022-04-11]. Dostupné online. 
  2. Børge Johan Schultz | lex.dk. Dansk Biografisk Leksikon [online]. [cit. 2022-04-11]. Dostupné online. (dánsky) 
  3. Børge Johan Schultz – lokalhistoriewiki.no. lokalhistoriewiki.no [online]. [cit. 2022-04-11]. Dostupné online. (norsky (bokmål))