Bórán

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bórán
Portrét
Narození 590
Úmrtí červenec 632 (ve věku 41–42 let)
Ktésifón
Potomci Nika Perská
Otec Husrav II.
Matka Maria
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Bóránina mince

Bórán (?631) byla perská královna z rodu Sásánovců panující v letech 630631.[1] Na trůn nastoupila – jako vůbec první žena v perských dějinách – v době vážné vnitropolitické krize, způsobené porážkou jejího otce Husrava II. ve válce s Byzancí (603628).

Vláda[editovat | editovat zdroj]

Řízení země Bórán převzala za chaotických poměrů po smrti krále Šahrvaráze a patrně současně s ní byl na východě prohlášen panovníkem její bratranec Husrav III. (přesná chronologie není známa). Podle pramenů se snažila ze všech sil konsolidovat královskou moc, ovšem s nevalným výsledkem. Je o ní známo, že se zasadila (patrně ještě jako princezna) o vrácení vzácné relikvie, sv. Kříže, byzantskému císaři Herakleiovi. Zemřela násilně (zardoušením) a vládu po ní převzala její sestra Ázarméducht.

Otakar Klíma se domnívá, že manželem Bórán před jejím nástupem na trůn byl král Šahrvaráz,[2] podle názoru Marie Louise Chaumontové jím byl král Kavád II., její vlastní bratr.[3]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Prameny udávají dobu vlády královny Bórán nejednotně, od sedmi měsíců až po rok a půl. Viz K. Schippmann, Grundzüge der Geschichte des sasanidischen Reiches, s. 73, pozn. 237.
  2. O. Klíma, Sláva a pád starého Íránu, s. 223.
  3. Viz článek v Encyclopaedia Iranica dostupné on-line

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KLÍMA, Otakar. Sláva a pád starého Íránu. Praha: Orbis, 1977. 252 s. (česky) 
  • SCHIPPMANN, Klaus. Grundzüge der Geschichte des sasanidischen Reiches. Darmstadt: Wissenschaftliche Buchgesellschaft, 1990. viii, 155 s. ISBN 3-534-07826-8. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Šahrvaráz
Znak z doby nástupu Perská královna
630631
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Ázarméducht