Bórán

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bórán
Narození590
Úmrtíčervenec 632 (ve věku 41–42 let)
Ktésifón
PotomciNika Perská
OtecHusrav II.
MatkaMaria
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Bóránina mince

Bórán (?631) byla perská královna z rodu Sásánovců panující v letech 630631.[1] Na trůn nastoupila – jako vůbec první žena v perských dějinách – v době vážné vnitropolitické krize, způsobené porážkou jejího otce Husrava II. ve válce s Byzancí (603628).

Vláda[editovat | editovat zdroj]

Řízení země Bórán převzala za chaotických poměrů po smrti krále Šahrvaráze a patrně současně s ní byl na východě prohlášen panovníkem její bratranec Husrav III. (přesná chronologie není známa). Podle pramenů se snažila ze všech sil konsolidovat královskou moc, ovšem s nevalným výsledkem. Je o ní známo, že se zasadila (patrně ještě jako princezna) o vrácení vzácné relikvie, sv. Kříže, byzantskému císaři Herakleiovi. Zemřela násilně (zardoušením) a vládu po ní převzala její sestra Ázarméducht.

Otakar Klíma se domnívá, že manželem Bórán před jejím nástupem na trůn byl král Šahrvaráz,[2] podle názoru Marie Louise Chaumontové jím byl král Kavád II., její vlastní bratr.[3]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Prameny udávají dobu vlády královny Bórán nejednotně, od sedmi měsíců až po rok a půl. Viz K. Schippmann, Grundzüge der Geschichte des sasanidischen Reiches, s. 73, pozn. 237.
  2. O. Klíma, Sláva a pád starého Íránu, s. 223.
  3. Viz článek v Encyclopaedia Iranica dostupné on-line

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KLÍMA, Otakar. Sláva a pád starého Íránu. Praha: Orbis, 1977. 252 s. 
  • SCHIPPMANN, Klaus. Grundzüge der Geschichte des sasanidischen Reiches. Darmstadt: Wissenschaftliche Buchgesellschaft, 1990. viii, 155 s. ISBN 3-534-07826-8. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]