Avianca

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Avianca
Aerovías del Continente Americano S.A.
Logo
IATA
AV
ICAO
AVA
CALLSIGN
AVIANCA
Zahájení činnosti5. prosince 1919 jako SCADTA
SídloBogotá, Kolumbie
Hlavní základnaLetiště Bogotá
Destinace122
Velikost flotily163
Člen alianceStar Alliance
Oficiální webwww.avianca.com

Avianca, akronym pro španělské Aerovías del Continente Americano SA, je kolumbijská národní letecká společnost[1][2] se sídlem na mezinárodním letišti El Dorado v hlavním městě Bogotá. Dne 10. května 2020 společnost Avianca vyhlásila bankrot a zlikvidovala svoji peruánskou pobočku.

Společnost Avianca je největší leteckou společností v Kolumbii a jednou z největších aerolinií v Latinské Americe a nejstarší leteckou společností s nepřerušenou činnosti na západní polokouli.[3] Oficiálním členem Star Alliance se firma stala 21. června 2012, po procesu, který trval zhruba 18 měsíců od počátečního vyhlášení[4] - pozvání až po vstup do Aliance.[5]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Letecká společnost Avianca je jedna z nejstarších na světě, navazuje na společnost SCADTA (Sociedad Colombo Alemana de Transportes Aéreosto), která vznikla 5. prosince 1919 v kolumbijském městě Barranquilla. Po druhé světové válce se SCADTA spojila s regionálním kolumbijským dopravcem Servicio Aéreo Colombiano (SACO) a vznikla letecká společnost Avianca.

V roce 2004 koupila aerolinie společnost Synergy Group podnikatele Germána Efromoviche, která zahrnje také aerolinie Avianca Brazil (dříve OceanAir), Avianca Argentina (dříve Macair Jet),[6] Avianca El Salvador (dříve TACA Airlines).[7]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Avianca na slovenské Wikipedii.

  1. Álvaro Uribe Vélez; JORGE HUMBERTO BOTERO ANGULO. Decreto número 604 de 2005 por el cual se concede la Orden del Mérito Comercial en la Categoría de Gran Oficial a Avianca [online]. Bogotá, D.C. (Colombia): Ministerio de Comercio, Industria y Turismo de la República de Colombia, 7 March 2005. Dostupné online. (Spanish) 
  2. Álvaro Uribe Vélez. Discurso de entrega de la Orden del Mérito Comercial en la Categoría de Gran Oficial a Avianca [online]. Bogotá, D.C. (Colombia): Presidencia de la República de Colombia, 7 March 2005. Dostupné online. (Spanish) 
  3. National Air and Space Museum Exhibition Examines the Development of Latino Aviation
  4. Avianca-Taca and Copa Airlines to join Star Alliance. www.staralliance.com. Star Alliance, 11 October 2010. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (anglicky) 
  5. Avianca, Taca Airlines and Copa Airlines join Star Alliance. www.staralliance.com. Star Alliance, 21 June 2012. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (anglicky) 
  6. Efromovich hace mover el mercado aéreo de Argentina
  7. Latin American airlines to merge, 8. října 2009

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]