Auvergneský ohař

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Auvergneský ohař
Rzeszów Braque d'Auvergne 4pl.jpg
Základní informace
Země původu FrancieFrancie Francie
Využití Lovecký pes, společník
Tělesná charakteristika
Hmotnost Standard neuvádí
Výška †

Fena 53 -59 cm

Pes 57 - 63 cm
Barva Černé s bílým stříkáním různé intenzity
Klasifikace a standard
Skupina FCI Ohaři
Sekce FCI Kontinentální ohaři
ČMKU standard
† výška uváděna v kohoutku

Auvergneský ohař (anglicky: Auvergne Pointing Dog, francouzsky: Braque de l´Aričge) je francouzské psí plemeno.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Rzeszów Braque d'Auvergne 2pl.jpg

Auvergneský ohař je starobylé plemeno, o jehož původu nemáme přesné zprávy. Dle doktora Clerarda existují tři možnosti toho, jak se toto plemeno ocitlo ve Francii. První verze říká, že sem byli první psi dovezeni s maltézskými rytíři z Malty, druhá mluví o tom, že byli křížení brakoidní plemena s galskými pointry. Třetí verze je nejpravděpodobnější, tedy že se jedná o staré regionální plemeno, která vznikalo selekcí v průběhu věků [1]. Žádná z těchto verzí ale není vědecky potvrzena. O tom, jak oblíbené a významné toto plemeno bylo, svědčí i to, že jej na svém dvoře choval i Ludvík XIV [2]. Jeho původním využitím byl nejspíše lov a stopování zvěře, k čemuž se hodí díky svým jemným proporcím. V 19. století byl křížen s ohaři z jihu Evropy a tím vznikalo světle zbarvené a aktivnější plemeno, přesto se několik chovatelů dál věnovalo chovu původních auvergneských ohařů, čímž zabránili jejich vymizení [3]. V dnešní době je to lovecký pes i společník pro aktivní lidi.

Rzeszów Braque d'Auvergne 3pl.jpg

Oficiální používaná zkratka je BA a v Česku se nachází již pár chovatelských stanic auvergneských ohařů, přesto ještě nejsou na veřejnosti moc známí. Rozšířeni jsou hlavně ve Francii, Švýcarsku a Španělsku.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Hlava: délka nosní partie je menší než délka mozkovny. Stop je středně vysoký Auvergneský ohař má černý, lesklý nos, silné a stejně dlouhé čelisti a velké oválné oči hnědé barvy. Uši jsou zavěšené spíše vzadu na hlavě, svěšené podél hlavy, pokud však něco upoutá psovu pozornost, zvedá je. Konce jsou zakulacené.

Krk: má dlouhý krk, lehce klenutý a s mírným lalokem.

Hřbet: dlouhý a pevný. Spíše úzký. Obratle nesmí být vidět

Ocas: je nasazen vysoko. Musí být nesen horizontálně.

Nohy: silné a dlouhé. Mají tlapky kulaté, téměř kočičí. Mají černé, krátké drápky.

Srst: krátká a lesklá, na dotek jemná. Má podsadu. Zbarvení je černé s bílým stříkáním různé intenzity.[4]

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Toto psí plemeno má milou a přátelskou povahu. Je povahově klidné, ale aktivní, mrštné a inteligentní. Auvergneský ohař je učenlivý a má velmi jemný čich. Není příliš dominantní a agresivita se u něj považuje za hrubou chybu. Má dvě vrozené schopnosti a to stopování a aportování. Je vytrvalý a dokáže se sám rozhodnout. Je loajální a vhodný i do rodiny.

S dětmi má dobrý vztah, právě díky své klidné povaze. Je vhodné jej chovat ve smečce více psů, dokonce i těch více dominantních. Při seznamování s jinými zvířaty, ať už domácími nebo ne, může nastat problém, protože kvůli svým loveckým pudům má auvergneský ohař sklony zvířata pronásledovat a dávit. K cizím se chová odměřeně. Není to dobrý hlídač, prakticky neštěká a nemá ochranářské sklony.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://auvergnesky-ohar-kratkosrsty.hafici.cz/ [online]. 
  2. http://www.damakrkonose.com/ohar.html [online]. 
  3. http://www.celysvet.cz/auvergnesky-ohar-kratkosrsty.php [online]. 
  4. Odstavec "Vzhled" je výtahem z oficiálního platného standardu plemene auvergneský ohař dle FCI.