Autonomní region Muslimské Mindanao

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
lokalizace regionu v rámci Filipín

Autonomní region Muslimské Mindanao nebo Autonomní region na Muslimském Mindanau (anglicky: Autonomous region in Muslim Mindanao) zkráceně ARMM je autonomní oblast muslimů nacházející se na Filipínách, ve východní části ostrova Mindanao a na přilehlých ostrovech. Dále je rozdělena do 6 provincií. Region je spravován místními muslimy a Filipínskou vládou. Platí zde také právo šaría, ale pouze pro muslimy.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Region se rozkládá na dvou hlavních geografických územích - Mindanau a Suluském souostroví. Rozloha území činí 12 288 km².

Demografie[editovat | editovat zdroj]

Žije zde kolem 4 120 790 obyvatel. I když se jedná o převážně muslimskou oblast, nalezneme tu také křesťanskou menšinu (5,8% katolíků a 2,3% protestantů). 2,5% místního obyvatelstva vyznává jiné náboženství nebo jejich vyznání není zjištěno.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Od 15.století zde žijí muslimové, kteří si zde zachovávají svoji kulturu a životní styl. Roku 1457 zde byla na krátkou dobu část Suluského sultanátu. Roku 1565 kolonizovali Mindanao Španělé. Po španělsko-americké válce připadlo toto území USA. V roce 1942 Mindanao obsadili Japonci Mindanao, které bylo znovudobyté roku 1945 Americkými a Filipínskými vojsky. Autonomní region Muslimské Mindanao byl ustanoven v roce 1989.

Související články[editovat | editovat zdroj]