Aul

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Aul (rusky аул, turkicky awıl, čečensky oil) je označení pro vesnici nebo osídlení na Kavkaze. Auly ve Svanetii (v Gruzii), s jejich zřetelnými středověkými věžemi, byly zapsány na seznam Světového dědictví UNESCO. Srovnatelné věže lze nalézt jinde na Kavkazu, konkrétně v Ingušsku.

Na severním Kavkaze slovanské obyvatelstvo tradičně jako aul nazývá všechny osady venkovského typu s nekřesťanským obyvatelstvem. Zároveň OKATO aulem nazývá vesnické osídlení s čerkesským, abazinským a nogájským obyvatelstvem v Adygejsku, Krasnodarském kraji a Karačajevsko-Čerkesku. V dalšícg republikách regionu, ale i ve Stavropolském kraji se osady oficiálně nazývají vesnicí, ale v každodenním životě se jim říká auly.

Opevněné auly jsou postaveny z kamenů s cílem poskytnout ochranu proti nečekaným útokům. Domy jsou obvykle dvě patra vysoké, a jsou uspořádány, aby bylo pro nepřátele nebyly přístupné nikdy z cesty. Domy jsou orientovány tak, aby v zimě využívaly jižní aspekt slunce a mají být chráněné před severními větry. Naopak často nejsou umístěny v blízkosti dobré zemědělské půdy nebo vodních zdrojů, a proto je nutné přinést vodu do osady.

V 19. století, když Rusko bojovalo na Kavkaze, auly byly velmi impozantní. Mnoho slavných aulů je v Čečensku, které Rusové nemohli dobýt.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Aul na anglické Wikipedii a Аул na ruské Wikipedii.