Atbaš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Atbaš je monoalfabetická substituční šifra. Pochází z doby okolo roku 500 př. n. l., původně používaná k šifrování hebrejské abecedy. Může být požita s jakýmkoliv známým písmem s daným pořadím.

Šifrování[editovat | editovat zdroj]

Každé písmeno zaměňuje za jiné, ležící ve stejné vzdálenosti od opačného konce abecedy. Písmena A-T-B-Š jsou postupně prvním (alef), posledním (tav), druhým (bet) a předposledním (šin) písmenem hebrejské abecedy. Například pro latinku by vypadalo šifrování takto:

plaintext A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
šifra Z Y X W V U T S R Q P O N M L K J I H G F E D C B A

Užití šifry[editovat | editovat zdroj]

Šifra Atbaš je použita i v biblických textech, kde je v knize Jeremjáš několikrát (Jer25:26,[1]:s.1015 a 51:41[1]:s.1061) místo slova Babel (Babylón, בבל) použito slovo Šéšak (ששכ) – v hebrejské abecedě je B (bet) druhé písmeno a L (lamed) dvanácté písmeno, Š (šin) je pak druhé písmeno od konce a K (kaf) dvanácté písmeno od konce. Podobný odkaz na Babylón je také slovo Leb-kamaj (לבקמי) jako zašifrované „chaldejci“ (כשדים, chasdim) (Jer51:1).[1]:s.1057

oboustranná tabulka hebr. atbaš
א ב ג ד ה ו ז ח ט י כ
ת ש ר ק צ פ ע ס נ מ ל

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Bible : překlad 21. století. 2. opravené vydání, včetně Deuterokanonických knih. vyd. Praha: BIBLION, 2015. Dostupné online. ISBN 978-80-87282-20-5. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]