Ask.fm

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Ask.fm je lotyšská sociální síť založená 16. června 2011 Iļjou Terebinem. Uživatelé můžou anonymně či neanonymně psát otázky na zdi registrovaných uživatelů a ti na ně podle vlastní libosti můžou odpovědět nebo otázku smazat. Ask.fm je velice populární v Polsku, Německu, Itálií, České republice, Slovenské republice a Velké Británii.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ask.fm byl založen 16. června 2011. Web nabral vysokou popularitu až po 3 letech od jeho založení, roku 2013. Nyní má Ask.fm 21 (4.března, každý den se zaregistruje 200 000 nových lidí) milionů registrovaných uživatelů, kteří každý den napíšou 30 milionů otázek.

Ask.fm patří mezi 200 nejnavštěvovaněších webů světa.

Služby[editovat | editovat zdroj]

V dubnu 2011 byly na Ask.fm umožněny videoodpovědi na otázky přes webovou kameru. V květnu 2011 Ask umožnil další novinku a to označení ostatních uživatelů v otázkách pomocí @ například @askfm (odkazuje na profil uživatele http://ask.fm/askfm). V prosinci 2011 bylo v nastavení soukromí umožněno vypnutí anonymních otázek na profilu daného uživatele. Měsíc po tom se tato změna v nastavení stala velice užívaná. V červnu roku 2013 byla vytvořena oficiální aplikace pro iPhone a Android. V březnu roku 2014 Ask.fm povolil funkci nahrávat k odpovědím GIFy.

Problémy[editovat | editovat zdroj]

V letech 2012 a 2014 se tato stránka stala velkým zdrojem šířením šikany hlavně mezi mladistvými. Noviny The Sun, BT a Specsavers požadovaly zrušení tohoto webu z důvodu počtu sebevražd, kvůli anonymním nadávkám. Mezi tragické případy spojené s ASK.FM patří kauza Rebeccy Ann Sedvickové, která v roce 2013 spáchala sebevraždu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

http://mediamania.tyden.cz/rubriky/on-line/facebook-uz-nechteji-teenageri-se-presunuli-na-komunitni-sit-ask-fm_282983.html

http://www.bezpecne-online.cz/newsletter/newsletter-2013/newsletter-8-2013/ze-zahranici-socialni-sit-askfm-a-jeji-dalsi-obet.htmlhttp://www.e-bezpeci.cz/index.php/temata/kyberikana/751-dalsi-tragicky-pripad-kybersikany-rebecca-ann-sedwick