Ask.fm

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Ask.fm je lotyšská sociální síť spuštěná 16. června 2010 Iļjou Terebinem. Uživatelé můžou anonymně či neanonymně psát otázky na zdi registrovaných uživatelů a ti na ně podle vlastní libosti můžou odpovědět nebo otázku smazat. Ask.fm je velice populární v Polsku, Německu, Itálií, České republice, Slovenské republice a Velké Británii.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ask.fm byl založen 16. června 2010. Web nabral vysokou popularitu až po 3 letech od jeho založení, roku 2013. Nyní má Ask.fm 21 milionů registrovaných uživatelů, kteří každý den napíšou 30 milionů otázek.

Ask.fm patří mezi 1000 nejnavštěvovaněších webů světa.

Služby[editovat | editovat zdroj]

V dubnu 2011 byly na Ask.fm umožněny videoodpovědi na otázky přes webovou kameru. V květnu 2011 Ask umožnil další novinku a to označení ostatních uživatelů v otázkách pomocí @ například @askfm odkazuje na profil uživatele. V prosinci 2011 bylo v nastavení soukromí umožněno vypnutí anonymních otázek na profilu daného uživatele. Měsíc po tom se tato změna v nastavení stala velice užívaná. V červnu roku 2013 byla vytvořena oficiální aplikace pro iPhone a Android. V březnu roku 2014 Ask.fm povolil funkci nahrávat k odpovědím GIFy.

Problémy[editovat | editovat zdroj]

V letech 2012 a 2014 se tato stránka stala velkým zdrojem šířením šikany hlavně mezi mladistvými. Noviny The Sun, BT a Specsavers požadovaly zrušení tohoto webu z důvodu počtu sebevražd, kvůli anonymním nadávkám. Mezi tragické případy spojené s Ask.fm patří kauza Rebeccy Ann Sedvickové, která v roce 2013 spáchala sebevraždu.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Rebeku (†12) šikanovaly holky na internetu: Zabila se v cementárně!. Blesk.cz [online]. [cit. 2020-06-24]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]