Asistent státního zástupce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Asistent státního zástupce je právník, odborný pomocník státního zástupce. Obdobou této funkce je asistent soudce.

Na rozdíl od asistentů soudce se ale nejedná o příliš využívanou profesi, k 1. lednu 2013 jich působilo jen 31.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Funkce asistenta státního zástupce byla po vzoru soudů nejprve zřízena v roce 2006 u Nejvyššího státního zastupitelství, a to bez zákonné úpravy na návrh náměstka nejvyšší státní zástupkyně Zdeňka Koudelky. Poté byla z iniciativy Nejvyššího státního zastupitelství upravena již zákonnou formou v § 3 odst. 2, § 33 odst. 2, § 32a a § 34 odst. 9 zákona č. 283/1993 Sb., o státním zastupitelství a v § 468a trestního řádu.

Předpoklady a postavení[editovat | editovat zdroj]

Pro nejvyššího státního zástupce, jeho náměstky a ředitele odborů Nejvyššího státního zastupitelství platí, že každý z nich podle má alespoň jednoho asistenta. Jiným státním zástupcům jsou jmenováni podle potřeby. Do funkce asistenta státního zástupce jmenuje vedoucí státní zástupce příslušného státního zastupitelství na návrh státního zástupce, o jehož asistenta se jedná. Pracovní poměr vzniká jmenováním a řídí se zákoníkem práce. Funkce asistenta státního zástupce však navíc automaticky zaniká, pokud zanikne funkce státního zástupce, jehož je asistentem. Podmínkami ke jmenování jsou:

Asistent může činit jednotlivé úkony státního zástupce z jeho pověření, v trestním řízení může dokonce zastupovat obžalobu u okresního soudu. Jeho postavení, včetně otázek platu, je jinak obdobné jako postavení právního čekatele. Výkon funkce asistenta je uznáván i jako praxe právního čekatele a asistent může po 3leté praxi navíc vykonat i jeho závěrečnou zkoušku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zpráva o činnosti státního zastupitelství za rok 2012 [online]. Brno: Nejvyšší státní zastupitelství, 2013-06-21. S. 68. Dostupné online.