Artemis Fowl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Artemis Fowl je série fantasy knih od irského spisovatele Eoina Colfera. Vypráví o nadprůměrně inteligentním chlapci z bohaté irské zločinecké rodiny. Jeho otec Artemis Fowl I. je unesen a prohlášen za mrtvého. V důsledku toho je Artemisova matka ve velice špatném psychickém stavu a malý Artemis se o sebe stará sám se svým osobním strážcem Butlerem. Vymyslí geniální plán, jak získat nezměrné bohatství na záchranu otce a obnovení majetku Fowlů, který se po zmizení Artemise Fowla I. značně ztenčil.

Ještě před prvním dílem vyšla ale kniha Akta Fowl, ve které se o Artemisi dozvíme různé věci a je tam i popsáno jak se Myrta dostala do LEPReko. Zkrátka AKTA.

V druhém díle - Operace Arktida, zachraňuje Artemis svého otce Artemise Fowla I. ze zajetí Ruské mafie. Bude ale potřebovat pomoc od Skřítků a Klusáka.

Ve třetím díle-Věčná šifra, sestrojí Artemis z ukradené výbavy skřítků malý počítač-Kostku X. Tu chce prodat Johnu Spirovi. S Butlerem pak dorazí do restaurace ve které se mají setkat, ale Spiro už tam má své lidi a ti se snaží Artemise a Butlera zabít. U Butlera se jim to dokonce málem povede, ale Artemis ho dá do mrazícího boxu a zavolá Myrtě, která ho vyléčí. Poté si jedou do Chicaga pro Kostku a společně s Myrtou, Slámou Hrabošem a Julií vezmou Kostku zpět. Nebude to ale tak jednoduché...

Ve čtvrtém díle-Opalin podraz, se Opal po svém dlouhém kómatu probere za pomoci svých kumpánů, bratrů Brillových, kteří místo ní dají klon. Mezitím se z vězení dostane skřet Šupináč, kterého Opal mesmerizuje aby byl jako past. Myrta a velitel Břízný objeví Šupináče, ale přístroj na jeho hrudi, z kterého vykoukla Opal, je vlastně výbušnina, která velitele zabije. Všichni shazují vinu na Myrtu. Klusáka Opal uvězní a Myrta letí za Artemisem, aby jí pomohl zachránit Jistotu.

V pátém díle-Ztracený ostrov se snaží Artemis získat démony. Plete se mu do toho však tajemná Minerva. Artemisovi opět pomohou skřítci. Poté mají vyměnit démona za Minervu. V restauraci ušije Artemis na ty co chtějí výměnu zase boudu. S démonem se pak dostanou na jeho ostrov, který se ztrácí v čase a za pomoci dalších dvou čarodějů dostanou ostrov do normálního času a démoni se pak přesunou do Jistoty. Přesun tohoto ostrova trvá však skoro tři roky takže našemu Artemisi je na konci pátého dílu osmnáct let.

Šestý díl-Časový paradox. Artemisova matka Angelina se psychicky zhroutí a Artemis musí přinést mozkomíšní mok lemura, který je poslední svého druhu. Opět se mu do toho ale plete Opal, která chce lemura na posílení své magické síly.

Sedmý díl- Atlantský komplex. V tomto díle se Artemis nakazí chorobou zvanou Atlantský komplex, což znamená že Artemis je nyní romantický, slušný a tak nemůže Národu pomoci se záchranou Jistoty.

Osmý díl-Poslední strážce

Ve všech dílech nechybí humor, akce ani nebezpečí.

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

 • Artemis Fowl II., hlavní postava (někdy označován jako anti-hrdina) je v prvním díle 12letý génius, který má nejvyšší naměřené IQ v Evropě od doby W.A. Mozarta.
 • Domovoj Butler, Artemisův bodyguard pocházející z rodiny, která Fowlům již mnoho století tradičně slouží jako ochránci. Jeho křestní jméno je až do Věčné šifry zatajováno.
 • Julie Butlerová, Sestra Domovoje, neúspěšná studentka u madame Ko a hráčka wrestlingu.
 • Myrta Krátká, elfka a kapitánka skřítkovské policie LEPReko. První žena v LEPReko,která se dostala na pozici kapitánky.
 • Julius Břízný, nerudný velitel LEPReko a Myrtin nadřízený. Jeho lidé mu přezdívají "Řípa".
 • Turnball Břízný, bratr Julia, zločinec. Soutěží s Opal Koboi v pozici největšího zločince. Prohrává.
 • Klusák, kentaur, stihomamem postižený génius a vynálezce pracující pro LEPReko (později pro Sekci osm).
 • Sláma Hraboš, permoník kleptoman, který vykrádá hlavně lidská obydlí. Má sklony k plynatosti (jako všichni permoníci).
 • Artemis Fowl I.., Artemisův otec, zakladatel Fowl Manor. V prvních dvou dílech prohlášen za mrtvého, čemuž Artemis mladší nevěřil a také se mu podařilo otce získat zpět ze zajetí ruské mafie.
 • Angelina Fowlová, Artemisova matka, po zmizení Artemise Fowla I. se psychicky zhroutila.
 • Opal Koboi geniální šotka. Byla šéfka a majitelka laboratoří Koboi v Jistotě až do svého zatčení LEPReko, spolu s Briarem Vavřínem organizovala povstání skřetů. Poté se vrátila a chtěla pomoci lidem objevit skřítky, čemuž Artemis a Myrta společnými silami zabránili. Později přišla z minulosti a posedla Angelinu Fowlovou. Její minulé já je stále na útěku před spravedlností.

Knihy[editovat | editovat zdroj]

 • Artemis Fowl (Artemis Fowl) Rok vydání v originále: 2001; Rok vydání v češtině: 2002; Artemis se zmocní Knihy a objeví Národ skřítků. Poté unese kapitánku Myrtu Krátkou, aby ze skřítků vymámil zlato...
 • Artemis Fowl - Operace Arktida (Artemis Fowl. The Arctic Incident) Rok vydání v originále: 2002; Rok vydání v češtině: 2002; Artemis si myslí, že jeho otec možná stále žije a tak se vypraví do Ruska ho hledat. Nezvládne to ale sám...
 • Artemis Fowl - Věčná šifra (Artemis Fowl. The Eternity Code)Rok vydání v originále: 2003; Rok vydání v češtině: 2003; Když se Artemis Fowl rozhodne prodat část skřítkovské technologie, je smrtelně zraněn jeho přítel Butler a Kostka X je ukradena. Opět Artemis potřebuje pomoc Národa skřítků.
 • Akta Fowl (The Artemis Fowl Files) Rok vydání v originále: 2004; Rok vydání v češtině: 2005 Jak žila Myrta Krátká a Hraboš Sláma předtím, než Myrtu unesl Artemis? Zde se dozvíme toto a mnohem víc. Také obsahuje klíč skřítkovského národa, rozhovory s hrdiny, Klusákovy vynálezy a mnoho dalších informací.
 • Artemis Fowl - Opalin podraz (Artemis Fowl. The Opal Deception) Rok vydání v originále: 2005; Rok vydání v češtině: 2007; Šotka Opal Koboi je už léta v předstíraném kómatu a plánuje, jak by mohla ovládnout svět. Je na Artemisovi a jeho přátelích, aby jí v tom zabránili.
 • Artemis Fowl a ztracený ostrov (Artemis Fowl and the Lost Colony) Rok vydání v originále: 2005; Rok vydání v češtině: 2007; Jeden rod skřítků (démoni) byl kdysi přenesen na místo Bezčasí. Občas se ale nějaký démon dostane do našeho světa a Artemis je odhodlán uchránit tajemství existence skřítků před světem. Plány mu ale ztěžuje podivná dívka Minerva, která se zřejmě zaměřuje na stejný subjekt jako on...
 • Artemis Fowl a časový paradox (Artemis Fowl: The Time Paradox) Rok vydání v originále: 2008; Rok vydání v češtině: 2009; Artemis se utkává se svým mladším já, aby zachránil svou matku.
 • Artemis Fowl a atlantský komplex (Artemis Fowl and the Atlantis Complex) Rok vydání v originále: 2010; Rok vydání v češtině: 2011; Artemis onemocní chorobou zvanou Atlantský komplex-poruchou osobnosti, která ho učiní hodným, slušným a zároveň mentálně na úrovni obyčejných lidí. Spolu s bojem s nepřáteli je nyní na programu i vyléčení Artemise, který v těchto chvílích bývá nepostradatelný..
 • Artemis Fowl - Poslední strážce (Artemis Fowl: The Last Guardian). Rok vydání v originále: 2012; Rok vydání v češtině 2014; V poslední knize této série se Artemis opět utká s nelítostnou Opal, která je odhodlaná vyhladit lidstvo a stát se královnou a to pomocí začarovaných duší berserků.

Podtext[editovat | editovat zdroj]

Ve všech knihách se setkáváme i s jakýmsi podtextem - lemováním stránky ,ve kterém je vepsána šifra.

Podtext z prvního dílu (začátek) :

Proroctví Ehma , čističe plivátek U Fronda ,krále elfů:

Jsem Ehm ,královský čistič Plivátek.

Jsem však i mnohem víc neb vidím v Budoucno vepsané v hlenu.