Armagedon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o biblickém místu. Další významy jsou uvedeny na stránce Armagedon (rozcestník).
Ideální předobraz dějiště poslední bitvy, pohled z Megida na Jizre'elské údolí (v pozadí hora Tábor)

Armagedon[1] (z hebrejštiny הַר מְגִדּוֹ Har Məgīddō) je podle Zjevení Janova prorokované místo shromáždění vojsk před bitvou během konce světa, které je podle různých výkladů skutečné nebo symbolické místo.

Hora Megido v severním Izraeli není hora, ale tell[2], na kterém stály starověké pevnosti, které chránily Via Maris, obchodní cestu spojující Egypt se Sýrií, Anatolií a Mezopotámií. Megido bylo bojištěm řady starověkých bitev mezi Egypťany a Babyloňany, Izraelci a Pelištejci, padl zde král Saul, zvítězil zde král David, padl zde král Joziáš v bitvě proti faraonovi. Je to tedy místo mnoha bitev a v knize Zjevení je více než symbolickým místem prohrané apokalyptické bitvy.

Výklad jména hora Megido ale nesedí, protože jde právě o údolí. Je to spíše symbolické označení. Jinou variantou je město Megido (hebr. ír Megido).

Většina tradic vykládá toto biblické proroctví jako symbolický postup světa k Velkému dni Božího hněvu, při kterém Bůh vyleje svůj spravedlivý hněv na nekajícné hříšníky vedené Satanem.[3]

V knize Zjevení je tak v 16. kapitole popsán apokalyptický konflikt.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Armageddon na anglické Wikipedii.

  1. Collins English Dictionary, HarperCollins, 3rd ed., p. 81
  2. "Amateur Archaeologists Get the Dirt on the Past", The New York Times
  3. Roger Chapman, "Premillennial Dispensationalism," in Culture Wars: An Encyclopedia of Issues, Viewpoints, and Voices (London: Routledge, 2015), 517-18. books.google.com/books?id=XO9nBwAAQBAJ&pg=PA517 ISBN 9781317473510

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]