Aravalli

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Aravalli

Cesta deštným pralesem pohoří Aravalli, Dekánská_plošina, Rádžasthán

Nejvyšší bod Guru Shikhar (1722 m n. m.)

Světadíl Asie
Stát IndieIndie Indie
PákistánPákistán Pákistán
Mapa hlavních řek a pohoří v Indii
Mapa hlavních řek a pohoří v Indii
Souřadnice 24°35′33″ s. š., 74°42′30″ v. d.

Pohoří Aravalli (doslova „řada vrcholků“[1]) je pohoří v západní Indii a východním Pákistánu o délce přibližně 800 km vedoucí ze severovýchodu přes indické státy Rádžasthán, Harijána a Gudžarát a pákistánské provincie Paňdžáb a Sindh.[2][3] Také se někdy nazývá Mewatské vrchy.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Na severním konci pohoří pokračuje dále jako samostatné kopce a skalnaté vyvýšeniny do indického státu Harijána a končí poblíž Dillí. Na jihu pohoří končí u Palanpuru poblíž Ahmadábádu. Jen málo hor je vyšších než 1000 metrů, nejvyšším vrcholem je Guru Shikhar u města Mount Abu. Ten šplhá do výšky 1722 metrů. V Rádžasthánu se pohoří téměř dotýká Udajpuru a zde z pohoří také stéká několik řek, především Banas, Luni, Sakhi a Sabarmati.

Pohoří vzniklo v prekambrickém období během tzv. Aralsko-Dillské orogeneze. Pohoří spojilo dva starší útvary, čímž vznikl stabilní Indický štít (kraton).

Těžba v pohoří Aravalli[editovat | editovat zdroj]

Pohoří je poměrně bohaté na minerální zdroje, takže zažilo roky nelegální těžby, která vedla k erozi v Rádžasthánu a Haryjaně. Z tohoto vývoje plyne výrazné ekologické nebezpečí, protože pohoří účinkuje jako přirozená bariéra proti rozšiřování Thárské pouště.[4]

V květnu 2009, po měsících veřejných protestů a za podpory ekologických hnutí, zakázal nejvyšší soud těžbu v oblasti o rozloze 448 km², která byla původně určena pro národní park. Tomuto rozhodnutí předcházel dřívější rozsudek v roce 1994, který za přísných podmínek povolil omezenou těžbu na principu obnovení přírodních zdrojů. Tyto podmínky byly nicméně často porušovány.[5][6] Navzdory tomu zůstává v pohoří mnoho nelegálních dolů, zejména v Rádžasthánu.[7]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The Geography of British India, Political & Physical, by George Smith. Published by J. Murray, 1882. Page 23.
  2. Aravali Range Students' Britannica India, by Dale Hoiberg, Indu Ramchandani. Published by Popular Prakashan, 2000. ISBN 0852297602. Page 92-93.
  3. Aravalli Range Britannica.com.
  4. The Aravali region under threat The Hindu, November 7, 2005
  5. SC bans all mining activity in Aravali hills area of Haryana, May 9, 2009.
  6. Mission Green: SC bans mining in Aravali hills Hindustan Times, May 9, 2009.
  7. "Over 200 Aravalli mines still functional", The Times Of India, October 27, 2010.