Antonovka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Odrůda na stromě

Antonovka (Анто́новка) je odrůda jablek pocházející z Ruska a rozšířená i v dalších východoevropských státech: Bělorusko, Polsko, Litva. Vyznačuje se vysokou mrazuvzdorností (v Čechách jako jediná odrůda jabloní přežila i velké mrazy roku 1929) a dobrou odolností vůči padlí a strupovitosti. Plody jsou středně velké, světle zeleně zbarvené s bělavou šťavnatou dužinou a výraznou kyselou chutí. Používají se do pirohů a štrúdlů, protože nepouštějí šťávu.

Původ odrůdy je nejasný (první písemná zmínka pochází z roku 1848, pomologové odhadují, že vznikla spontánním křížením z lesní jabloně Malus sylvestris. Název se odvozuje od obce Antonovka nedaleko Kurska. Odrůda je pozdní, dozrává koncem září až v říjnu.

S křížením Antonovky často experimentoval Ivan Vladimirovič Mičurin. Vznikly tak odvozené odrůdy jako Antonovka kamenička, Antonovka bílá, Antonovka těžká (plody váží až 600 gramů).

Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský v Holovousích vyšlechtil z Antonovky a odrůdy Golden Delicious jabloň Angold, spojující odolnost Antonovky s jemnější chutí.[1]

Ivan Alexejevič Bunin oslavil tuto odrůdu jako symbol ruského venkova v povídce Antonovská jablka.

V Kursku byl v roce 2004 odhalen pomník jablku Antonovka, dílo sochaře Vjačeslava Klykova.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ZAHRADA.cz; Angold, Andego, Antonovka
  2. Kursk.ru. www.dddkursk.ru [online]. [cit. 2013-05-12]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-03-05. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]