Antoni Aleksander Iliński

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Iskender Paša
Iskender Pasa Ret.jpg
Narození 1814
Žilina, Uhersko
Úmrtí 1861
Konstantinopol, Osmanská říše
Vojenská kariéra
Hodnost Generálmajor
Doba služby 1844–1861
Sloužil Osmanská říšeOsmanská říše Osmanská říše
Války Krymská válka
Bitvy Revoluce v roce 1848

Antoni Aleksander Iliński také znám jako Iskender Paša (turecky: Mehmet İskender Paşa; 1814, Žilina1861, Konstantinopol) byl polsko-osmanský voják a generál.

Mládí a přestup na Islám[editovat | editovat zdroj]

Narodil se roku 1814 v Žilině v Uhersku (dnes Slovensko). Roku 1830 se jako mladý voják Litevské legie zúčastnil Listopadového povstání. Byl aktivním členem polských vyhnanců vedených knížetem Adamem Jerzym Czartoryskim.

Roku 1844 byl na příkaz Ruska zatčen v Konstantinopoli pro údajné uspořádání Ukrajinských kozáckých legií pod vedením Michała Czajkowského. Osmanské úřady byly lhostejné, ale pod tlakem Ruska měl být předveden před soud. Aby se tomuto vyhnul souhlasil nabídkou konverze k Islámu a přijal osmanské občanství s novým jménem Mehmed Iskender. Okamžitě byl přijat jako podplukovník Osmanské armády jako "Iskender Beg".

Osmanská armáda[editovat | editovat zdroj]

Působil v Rumelské armádě pod Omarem Pašou. Byl prominentní osobou ve vojenské kampani, která roku 1851 sesadila a následně popravila hercegovinského vezíra Ali-pašu Rizvanbegoviće.

Když roku 1853 vypukla Krymská válka byl obviněn z organizování výcviku vlastních vojáků podél Dunaje, později byl zproštěn a následující rok byl povýšen do hodnosti plukovníka. Roku 1855 byl vyslán do Jevpatorije na Krym aby poroučel 400 silným kavalériím. Pod jeho velením potlačily Ruské obléhání. Toto vítězství mu další rok přineslo povýšení na generála (pašu).

Dále zúčastnil v několika bojích pod vedením Omara Paši. Zemřel roku 1861 po nemoci. Pohřben je na hřbitově Edirnekapı v Konstantinopoli.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Antoni Aleksander Iliński na anglické Wikipedii.