Antonín Splítek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Antonín Splítek
Osobní informace
Datum narození26. května 1923
Místo narozeníČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Datum úmrtí4. září 2009 (ve věku 86 let)
Místo úmrtíPraha, ČeskoČesko Česko
StátČeskoslovensko
Sportovní informace
KlubČAK Vinohrady (klub)
AFK Stráž bezpečnosti Praha (klub)
Sokol SNB Praha(klub)
Rudá Hvězda Praha (klub)
Kategoriestřední váha
Zápasnický stylřecko-římský styl, volný styl
Účast na LOHbez účasti
Údaje v infoboxu aktuální k prosinci 2021

Antonín Splítek (26. května 19234. září 2009[1]) byl československý a český zápasník, později známý jako špičkový zápasnický trenér. Patřil k prvním českým specialistům na zápas ve volném stylu.

Sportovní kariéra[editovat | editovat zdroj]

Jeho sportovní kariéra je spojená s pražskými policejními složkami, byl veden i jako zaměstnanec Sboru národní bezpečnosti. Začínal jako zápasník – klasik. Od konce čtyřícátých let dvacátého století se začal věnovat i zápasu ve volném stylu. Základní znalosti volného stylu mu otevřeli cestu do reprezentace. V roce 1954 startoval za Československo jako volnostylař ve střední váze do 79 kg na mezinárodním turnaji týmů v Budapešti.[2] V roce 1955 nahrazoval Karla Součka na dubnovém mistrovství světa v Karlsruhe. V úvodním kole prohrál na technické body s Turkem İsmetem Atlım a ve třetím kole ho z turnaje vyřadil dosažením pěti negativních klasifikačních bodů domácí Němec Horst Heß. V roce 1956 nebyl nominován na olympijské hry v Melbourne.

Trenérská kariéra[editovat | editovat zdroj]

Trenérské práci se začal aktivně věnovat od roku 1957 v domovském klubu Rudá Hvězda. Od roku 1961 přebral vedení československé reprezentace v obou olympijských zápasnických stylech. Jako trenér se účastnil olympijských her v Tokiu v roce 1964 a olympijských her v Mexiku v roce 1968. Jeho nejznámějším svěřencem byl Petr Kment.

V sedmdesátých letech se začal více orientovat na v Česku opomíjený zápas ve volném stylu. Podařilo se mu utvořit skupinu kolem bratrů Engelových – Josef Engel, Karel Engel, kterou vedl na olympijských hrách v Mnichově v roce 1972. Nedostatek kvalitních volnostylařů v Česku ho přiměl k angažování volnostylařů ze slovenských klubů – Dan Karabin, Július Strnisko, Jozef Lohyňa, Milan Mazáč a další, který souvisel se vznikem střediska vrcholového sportu (SVS) při FMV v roce 1974.[3]

Své pozice opustil v roce 1985, kdy předal funkci staršího trenéra volnostylařů v Rudé Hvězdě Josefu Engelovi a funkci reprezentačního trenéra volnostylařů Mikuláši Timkovi. Svoji další činnost ve sportu orientoval na popularizaci zápasu mezi pražskou mládeží. Ve spolupráci s učiteli tělocviku na sportovních školách (např. Sportovní gymnázium Nad Štolou) vedl hodiny zápasu.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.czech-wrestling.cz [online]. [cit. 2009-12-03]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. 
  2. Československý sport 23.2.1954
  3. https://www.abscr.cz/data/pdf/sbornik/sbornik1-2003/vyvoj_stvs.pdf
  4. Večerník Praha 6.12.1985 str. 12