Antonín Novák (vrah)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Antonín Novák
Narození 20. století
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Antonín Novák je slovenský vrah, který v roce 2008 v Havlíčkově Brodě pohlavně zneužil a zavraždil devítiletého Jakuba Šimánka. Případ brutální vraždy dítěte, kterou spáchal opakovaně trestaný deviant vzbudil i díky velkému zájmu médií značný ohlas u veřejnosti. V souvislosti s ním se opět objevila diskuze o obnovení trestu smrti či zavedení veřejně dostupného registru sexuálních delikventů.

Pachatel[editovat | editovat zdroj]

Antonín Novák pochází ze slovenské obce Kráľovský Chlmec. V roce 1994 byl odsouzen za pohlavní zneužití dítěte k 18 měsíčnímu trestu. V roce 2000 nalákal do bytu a pohlavně zneužil sedmiletého chlapce, za což byl odsouzen k trestu ve výši 4,5 roku.[1] Po propuštění z vězení se měl podrobit léčbě, tu však sám přerušil. Ačkoliv byl hrozbou pro veřejnost, na Slovensku neexistovalo vhodné zařízení, kam by mohl být umístěn. Krátce po přerušení léčby se přestěhoval do Havlíčkova Brodu.

Vražda[editovat | editovat zdroj]

4. května 2008 se Novák pohyboval v blízkosti dětského hřiště. Předstíral, že fotografuje kachny, přitom se však poohlížel po nějakém dítěti, které by mohl nalákat k sobě na ubytovnu. Nakonec oslovil devítiletého Jakuba Šimánka. Tvrdil mu, že vlastní několik počítačových her, které nemá komu dát a které si u něho může vyzkoušet a případně i vzít. S chlapcem odešel na ubytovnu, kde mu skutečně ukázal některé hry. Později Jakubovi navrhl, aby se s ním díval na pohádky. Ten souhlasil a mezi videokazetami si vybral film Mrazík. Během jeho sledování začal Novák chlapce osahávat a poručil mu, aby se svlékl. Jakub mu měl posílat vzdušné polibky a říkat, že ho miluje. Poté ho Novák otočil na břicho a znásilnil do konečníku. Vše si přitom fotil a natáčel na digitální fotoaparát. Po napadení mu Jakub pohrozil, že vše prozradí rodičům. Novák ho zpočátku neplánoval zavraždit. Chtěl ho jen dovést na okraj lesa a nechat ho tam, aby získal dostatek času na uprchnutí z města. Během cesty se však rozhodl chlapce raději uškrtit. Tělo pohodil v lesíku a narychlo ho zaházel větvemi.

Dopadení[editovat | editovat zdroj]

Okamžitě po vraždě se Novák vrátil na ubytovnu, sbalil si nejnezbytnější věci a odjel vlakem do Mladé Boleslavi. Svůj fotoaparát s usvědčujícími fotografiemi však vzít zapomněl. Po nezvěstném chlapci byla vyhlášena pátrací akce. Novák byl zadržen až 6. června v době, kdy stále nebylo jasné, co se s Jakubem stalo. K činu se doznal a vyšetřovatele dovedl k tělu. Jeho dopadení vzbudilo velký mediální zájem. Antonín Novák byl za trestné činy znásilnění a vraždy odsouzen na doživotí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Pedofila súdili už dvakrát. Sme.sk. 10. 6. 2008

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]