Antonín (výsypka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Antonín (výsypka)
Arboretum na temeni výsypky
Arboretum na temeni výsypky

StátČeskoČesko Česko
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Výsypka Antonín se nachází západně od města Sokolov, mezi Sokolovem, Dolním Rychnovem a řekou Ohří, po jejím pravém břehu. Její rozloha je 168 ha. Rekultivace už byly ukončeny a výsypka je pokryta téměř z 90 % vegetací (lesnické rekultivace).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Cyklostezka na úpatí výsypky

Výsypka vznikla zasypáním povrchového lomu Antonín (do 28.10.1945 nesl důl název Luipold). Těžba dolem Antonín probíhala v letech 1881 až 1965, nejprve hlubinným, později povrchovým způsobem. Těžba skrývky a uhlí za období od roku 1945 do vyuhlení zásob činila přibližně 22,5 mil. tun uhlí a 10,8 mil. m3 skrývkových hmot. Údaje z předešlých let jsou neúplné. Po vyuhlení lomu v roce 1965 došlo k jeho uzavření. Následovalo zakládání prostoru lomu skrývkovými hmotami z uhelného lomu Medard. Do jižní části lomu se plavil popílek z elektrárny. Po definitivním zasypání a upravení výsypky začala probíhat rekultivační činnost.[1]

Výsypka překračuje původní terén přibližně o 40 metrů. V druhé polovině 20. století byla výsypka lesnicky rekultivována, když v letech 1969 až 1974 zde bylo vysazeno více než 200 druhů a poddruhů dřevin. Střední část výsypky o ploše 48 ha byla ponechána pro experimentální výzkumné účely a vzniklo na ní arboretum s významnými přírodními prvky.[2] Nejvyšší bod arboreta leží v nadmořské výšce 445 metrů. Převýšení terénu od řeky Ohře je zhruba 44 metrů.

Arboretum je jednou z lokalit Geoparku Egeria, části Česko-bavorského geoparku.[3]

Využití[editovat | editovat zdroj]

Počítá se s rekreačním a vědecko-vzdělávacím zaměřením a tvorbou vycházkových cest pro obyvatele přilehlého města Sokolova.[4]

Po úpatí výsypky nad břehem Ohře je vedena cyklostezka č. 6 Ohře.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. JISKRA, Jaroslav. Z historie uhelných lomů od Johanna Davida Edler von Starcka k Sokolovské uhelné. Sokolov: Sokolovská uhelná a.s., 1997. S. 110–112. 
  2. KOUTSKÝ, Roman. Arboretum Antonín - studie. Sokolov: ABRI, s.r.o., 2010. 
  3. Popis lokality na webu Geoparku Egeria
  4. Sokolovský deník
  5. Turistická mapa mapy.cz

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • JISKRA, Jaroslav. Z historie hornictví v obci Dolní a Horní Rychnov. Dolní Rychnov: Obecní úřad Dolní Rychnov, 2000. S. 35–41. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Sokolovsko: Seznam výsypek v Podkrušnohoří (vnější výsypky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]